Komponenta Heat Shrouder je pěkný kurvítko a vypadá to, že nejsem sám, komu se pokazila
 
Notifications
Clear all

Komponenta Heat Shrouder je pěkný kurvítko a vypadá to, že nejsem sám, komu se pokazila  

  RSS
Jára
(@jara)
Estimable Member
Komponenta Heat Shrouder je pěkný kurvítko a vypadá to, že nejsem sám, komu se pokazila

Vypadá to, že nejsem sám, komu se tato komponenta pokazila.

Když se podívám na výtisky dílů k MK3S, tak tam se vyskytuje heat schrouder dost často. Psal o tom do diskuse třeba uživatel "10bryn51@bryn51_208734". Cituji: "I took apart my extruder for another reason, and found that the print fan shroud had degraded noticably."

Podle vyjádření podpory se na HeatSchrouder záruka nevztahuje, protože za jakékoliv poškození si může uživatel sám tím, že si trysku důkladně neočistil a udělal se mu na ní blob. To je dost hloupý. Zejména proto, že tato komponenta nevydrží tisk vyšší teplotou - třeba ABS s nerezovou tryskou.

ASA materiál, používaný vyrobcem, opravdu není vhodný pro tuto konkrétní komponentu. Pokud tisknete PETG (relativně nízká teplota) nebo PLA (tam fouká větráček skoro pořád) tak se problém neprojeví.

Vypadá to jako na snahu ušetřit na výrobě každou korunu za jakoukoliv cenu. 3 gramy polykarbonu by tiskárnu neprodražily a ušetřily by spoustu problémů uživatelům. I kdyby stál gram 2Kč (1kg 2000Kč), tak to zvýší cenu tak o 6 korun. Dalo by se to vyrobit i z něčeho daleko odolnějšího - třeba teflon. Teflon se nedá tisknout.

Já jsem si novou komponentu vytiskl z Nylonu. Také nic moc, ale ten má alespoň o 20°C vyšší odolnost než originální ASA.

This topic was modified 5 months ago 2 times by Jára
Posted : 12/10/2023 11:32 am
Jára
(@jara)
Estimable Member
Topic starter answered:
RE:

Tak takhle dopadl nylonový fan shrouder po 24h tisku ABS s nerezovou tryskou a mírně zvýšenou teplotou +8°C. Nylon tepelné namáhání prozatím vydržel a nezdeformoval se. Vypadá to, že hlavní problém je kablík od teplotního senzoru, který způsobuje teplotní most a celý fan shrouder nahřívá. U bílého materiálu je problém dost vidět narozdíl od originálního černého, který problém maskuje. Že by úmysl :(.

 

This post was modified 5 months ago by Jára
Posted : 13/10/2023 12:03 am
Jára
(@jara)
Estimable Member
Topic starter answered:
RE:

Trochu jsem hledal na internetu. Tohle je známá chyba tiskáren MK3S:

https://eshop.sharplayers.cz/p/prusa-i3-fan-shroud-mk2-mk2-5-mk2-5s-mk2-5s-mk3-mk3s-mk3s

Cituji: "Tištěný fan shroud pro MK3S+ z PC. Fan shroud dodávaný k tiskárnám Prusa MK3S se časem rozpustí a neplní svou funkci správně Díky vylepšenému adaptéru z polykarbonátu se výdrž značně prodlouží."

Chci toho opravdu až tak moc, když bych chtěl aby tiskárna, kterou jsem si koupil, fungovala dle specifikace?

Možná by pomohla plastová krytka hotendu:

https://eshop.sharplayers.cz/p/silikonove-ochranne-pouzdro-na-heatblock-v6

Krytka hotendu Ten silikon by měl trvale vydržet 300°C.

 

This post was modified 5 months ago 2 times by Jára
Posted : 14/10/2023 9:45 pm
Jára
(@jara)
Estimable Member
Topic starter answered:
RE:

Myslím, že tohle by mohlo být slušné řešení.

Fan shrouder replacement

Odpověď od průšovy hotline mě nepotěšila. Vychází z toho, že zařízení bylo navrženo nejlepším možným způsobem. A vzhledem k tomu, že i ostatní řešili ten samý problém tak to asi nebude jen moje chyba.

Řešením by byla kontrola tiskárny u nás na servisu. Dle dostupných fotek, které jste poslal to ale pořád vypadá na špatně vedené kabely. Víc k opravě tiskárny najdete zde: https://help.prusa3d.com/cs/article/tovarni-oprava_267131

S pozdravem / Best regards / Mit freundlichen Grüßen—Peter MencákCustomer SupportPRUSA Research | Partyzanska 188/7a | 17000 Prague CZ 00420 222 263 718 | SK 00421 220 570 [email protected] | www.prusa3d.com—Your feedback is important to us!

 

This post was modified 4 months ago by Jára
Posted : 18/10/2023 6:12 pm
Pučmeloun
(@pucmeloun)
Member
RE: Komponenta Heat Shrouder je pěkný kurvítko a vypadá to, že nejsem sám, komu se pokazila

Ahoj, s tímto dílem od větráčku nemám žádný problém. Originál od Průši a tisknu karbon na cca největší teplotu co tiskárna dá a pořád drží 

Posted : 19/10/2023 12:44 pm
Jára
(@jara)
Estimable Member
Topic starter answered:
RE:

Děkuji za odpověď.
Podařilo se mi najít 3 různé tiskárny, které údajně tisknuly hlavně PETG. A všechny 3 byly údajně sestaveny u Průši. Fan shroud je zdegradovaný nejvýrazněji na té druhé. I u té 3. je mírně natavený. Ale na těch obrázcích je vidět, že k degradaci a rozpadu této komponenty dojít může. Akorát si toho asi nikdo nevšímá - ono to není přímo vidět, dokud se komponenta nerozpadne úplně. (Pro plnou velikost si můžete obr. prokliknout.)

This post was modified 4 months ago 3 times by Jára
Posted : 25/10/2023 10:43 pm
Share: