Notifications
Clear all

Topení do boxu  

  RSS
Ondrej
(@ondrej)
Active Member
Topení do boxu

Ahoj,

Blíži sa zima s ňou aj moje trable spôsobené nízkou teplotou v garáži, v ktorej mám 3D tlačiareň uzatvorenú do boxu. Keď je v miestnosti príliš nízka teplota, tlačiareň po zapnutí zobrazí chybovú hlášku a nespolupracuje.

Chcem sa spýtať, či niekto riešil podobný problém. Mňa napadajú 2 riešenia. Prosím o feedback.

  1. Do boxu pridať topné teleso, napr. podobné tomuto.
  2. Do boxu vložiť klasickú žiarovku s vláknom, ktorá bude slúžiť ako osvetlenie a zároveň  ako topné teleso.

Doteraz som to riešil pyrotechnicky, čo mi nepripadá príliš bezpečné, elegantné a praktické. Zapaľovačom som opatrne nahrieval trysku až do momentu kedy sa prestalo zobrazovať upozornenie na nízku teplotu, prípadne som do boxu umiestnil 3 - 4 zapálené sviečky a nechal ich tam pár minút horieť až ohrejú vzduch v boxe na kritickú úroveň.

Inak v garáži mám olejový radiátor umiestnený priamo pod tlačiarňou, ale ten z ekonomických dôvodov mám nastavený tak, aby len udržoval teplotu v garáži len nad bodom mrazu.

Posted : 21/10/2023 1:06 pm
Mysha
(@mysha)
Member
RE: Topení do boxu

Já používám toto "HG140-100W" (což je velice podobné tomu Vašemu), ale vyrobil jsem si k tomu jednoduchou teplotní regulaci (resp. koupil jsem jednoduchý regulační modul k vestavbě), aby tam zase nebylo horko až moc (až se vše ohřeje). Do boxu jsem přidělal kovovou DIN lištu jako je na jističe (a uzemnil jí) a tento topný prvek na to nasadil - má na to přímo úchyt. Je ale potřeba počítat s tím, že ten topný prvek musí mít svorkovnici směrem dolu, aby skrze něj mohl volně proudit vzduch a také počítat s tím, že nad ním by mělo být dost volného místa, tj. dát jej tak do poloviny, nebo i níž, neb z něho nahoru stoupá v úzkém místě hodně horký vzduch. Často tisku z PA (nylonu) a nechtělo se mi čekat, než by se komora s tiskárnou vyhřála jen od samotné tiskárny na cca +40°C.

PS:  Bacha na zapojení, je to na 230VAC (a neměl by tak na to sahat neelektrikář!!!), dle popisu výrobce, se u tohoto topného prvku mají odpojovat oba pracovní vodiče současně, tj. jak fáze, tak nula a pouze zem zůstává. Já osobně to řeším přes mírně naddimenzované modulární relé (2x18A/300VAC s kontakty v ochranné atmosféře), které má dva póly. Regulaci elektronickou se spínáním v nule jsem u tohoto polovodičového topného prvku (má poměrně malý odpor při studeném stavu, ale po nahřátí do nějaké teploty jej snižuje) neřešil, neb modul teplotního regulátoru co jsem použil, má nastavitelnou hysterezi a tak rychlé kmitání na relé nehrozí i když je komora poměrně malá, neb i jak ona, tak i topný prvek má docela velkou tepelnou setrvačnost.

Posted : 21/10/2023 4:31 pm
Ondrej liked
Share: