Notifications
Clear all

Cena resinového výtisku  

  RSS
caarlos
(@caarlos)
New Member
Cena resinového výtisku

Ahoj všem, pročítal jsem různé příspěvky o ceně tisku, ceně za gram, ceně za hodinu atp. ale většinou se píše o cenách pro zákazníka. Já se tiskem nechci živit, chci koupit SL1 toliko pro vlastní potřeby a zajímá mě přibližná představa o ceně materiálu vzhledem k objemu výtisku, nikoli k váze.

Lze uvažovat tak, že objem výtisku se rovná (přibližně!) úbytku resinu ve vaničce? Pro příklad: pokud má nová láhev resinu objem 500ml a stojí 3000,- znamená to, že tisk jedné plné kostky o hraně 1cm bude stát 3000/500? Tedy cca 6,-Kč? Opakuji: cca. Neberu v úvahu zbytky v lahvi nebo zbytek ve vaničce, kdy už ji musím doplnit atp. Chci se dobrat jen přibližné představě o ceně materiálu výtisku.

Jsem tu nový a nemám žádné zkušenosti. Jen hltám zdejší příspěvky. Je dost možné, že můj dotaz je zcela mimo mísu, anebo jsem podobný zde ve fóru přehlédl. Proto mě prosím nebijte 🙂 Díky za všechny vaše reakce.

Posted : 11/04/2020 9:15 am
David T.
(@david-t)
Noble Member
RE: Cena resinového výtisku

Není to tak úplně jednoduché, pokud do toho chceš započítat i amortizaci tiskárny. Uvádí se například, že průsvitový LCD displej vydrží nějakých 500 hodin (svícení, ne tisku). Pak samozřejmě záleží na tom, co konkrétně tiskneš, každý tisk si vezme jiný počet hodin v poměru na spotřebovaný materiál.

Pokud jde o samotný materiál, tak tam je to skutečně plusminus cena za objem resinu. Resin je ale těžší než voda, takže hmotnost má vyšší. S tím ale není potřeba si lámat hlavu, protože slicer ti řekne spotřebovaný objem poměrně přesně. Je potřeba mít na paměti, že velmi často dokážou významný podíl spotřebovaného materiálu sežrat supporty, které se pak odlámou a vyhodí. Pokud se jedná o nějaký velký a subtilní objekt, tak může být objem supportů dokonce větší než objem tištěného předmětu. 😉

Takže jednoznačnou odpověď na tento dotaz nedostaneš, pokud si STL neproženeš slicerem.

Posted : 13/04/2020 1:20 pm
caarlos
(@caarlos)
New Member
Topic starter answered:
RE: Cena resinového výtisku

Jasně, díky. Dochází mi, že jsem byl s dotazem vážně trochu mimo. I přesto díky za reakci. A taky jsem viděl podrobná videa, jak funguje SL1. Např. podstavy jsou (tak jak píšeš) velkou částí odpadu. Navíc i nevytvrzeného resinu, který na hotovém výtisku zůstane a vlastně tak přijde mimo vaničku do kanálu, je celkem dost. Takže mů příklad s kostkou je naprosto out. Ale díky za "nakopnutí". Jdu dál študovat záludnosti 3D tisku. Prima den 👍

Posted : 14/04/2020 8:59 am
Share: