Notifications
Clear all

Problem z powierzchnią 1 warstwy druku  

  RSS
Simon Dave
(@simon-dave)
Active Member
Problem z powierzchnią 1 warstwy druku

Cześć wszystkim!

Podczas wydruków pojawił się problem z jakością 1 warstwy. Stół był kalibrowany wielokrotnie, a na drukarce udało się już wcześniej wydrukować naprawde dobre jaościowo wydruki. Problem pojawił się po zbudowaniu obudowy (nie koniecznie ona jest powodem ale nie trzeba to wziąć pod uwagę). Wydruk pierwszej warstwy jest chropowaty i nierówny, linie przylegają do siebie ale tak jakby niektóre fragmenty nie przylegały idealnie do stołu i powodowały zderzenie podczas kolejnych przejazdów dyszy. Jak się przejedzie palcem po wydruku tylko 1 warstwy to wyrażnie czuć chropowatą powierzchnię.

Próbowałem kalibrować oś Z wielokrotnie, wyczyściłem dyszę, bawiłem się też z ustawieniami temperatur stołu i dyszy ale raczej nie przynosi to rezultatów. Stół czyszczony przed każdym wydrukiem IPA. Ogólnie po wydrukowaniu całości 1 warstwa się wygładza, a resza wyrduku jest ok, a nawet bardzo dobrej jakosci. Jedynie od spodu pozostają ślady wizualne po kiepskiej 1 warstwiem, no i prawdopodobnie przy większych wydrukach będzie to skutkowac odklejaniem sie wydruków od stołu.

Przesyłam zdjęcia, może ktoś wie co jest nie tak i podpowie 😉

Dzięki!

Posted : 06/03/2021 8:45 am
Karkovski
(@karkovski)
Moderator
RE: Problem z powierzchnią 1 warstwy druku

Takie rozlewanie filamentu na boki na 1. warstwie i wypływanie w górę (chropowatość, o której piszesz) może być powodowane przez 2 czynniki:

  1. dysza zbyt blisko stołu (Live Z o za bardzo ujemnej wartości)
  2. niezgodna średnica filamentu (miejscowo lub na całości)

 

Po kolorze widzę, że to chyba filament dostarczany razem z drukarką, więc drugi czynnik na 99% odpada.
Pozostaje odsunięcie dyszy od stołu, i to nie odrobinę, ale na prawdę sporo. Uruchom ten sam wydruk, podjedź Live Z do góry, aż zauważysz szczeliny między ścieżkami i wtedy powoli reguluj w dół.

Posted : 06/03/2021 10:28 am
Simon Dave
(@simon-dave)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Problem z powierzchnią 1 warstwy druku

Dzięki za odpowiedź!

Faktycznie problemem było jednak ustawienie osi Z tak jak napisałeś. Odsunięcie dyszy od stołu pomogło. 

 

Posted : 06/03/2021 10:45 am
Karkovski liked
Share: