Notifications
Clear all

Hrudkování a detekce nárazu v ose Y.  

  RSS
sakulajda
(@sakulajda)
Member
Hrudkování a detekce nárazu v ose Y.

Přidávám postřehy mého otce s tiskem vyšších modelů v uzavřeném prostoru tiskárny.

---

Hrudkování a detekce nárazu v ose Y. tiskárna Prusa i3 MK3S+ a "Enclosure".

Jsem začátečník. Po složení tiskárny Prusa i3 MK3S+ s "Enclosure" naprostá spokojenost s tiskem. Problém však nastal v okamžiku tištění objektů, které vyžadovaly větší výšku a delší dobu tisku (figurka průměr asi 30 mm, výška 80 mm a doba tisku asi 120 min). Použitý materiál filament Průša PETG, teplota filamentu 235°C a tisková podložka 80°C.

Zhruba po hodině tisku ve výšce 34 mm začalo docházet k detekci nárazu v ose Y a následnému zastavení tisku.

Opakován tentýž tisk a výsledek - po hodině tisku ve výši 34 mm zastavení tisku po detekci nárazu v ose Y. Zmátla mě stejná výška ukončení tisku (34 mm)-podezření na mechanický problém tiskárny. Obrázek 1 a 2.

Nastalo hledání příčiny na internetu a různé doporučené pokusy s nastavením tiskárny. Změna výplně je vidět na obrázku 3 a 4. Výsledek žádný. Stále detekován náraz v ose Y.

Při sledování tisku jsem zjistil, že dochází k hrudkování materiálu před detekcí nárazu. Nastavená teplota pro filament 235°C držela stále svou hodnotu. Hrudkování způsobovala zvýšená teplota okolí - filament nestačil zchladnout. Zvýšení teploty způsobuje "Enclosure". V uzavřeném prostoru tisková podložka podstatně zvedne teplotu v "Enclosure".

Následovalo okamžité testování: - teplota filamentu nastavena pro jistotu na 230°C a ostatní nastavení zůstalo stejné, G-kód použit stejný - otevřen horní kryt "Enclosure" - spuštěn tisk

Výsledek: Po 2 hodinách tisku nádherná figurka "ČLOVĚČE NEZLOBSE" bez jediného kazu. Vytištěno ještě dalších 7 figurek se stejným výsledkem. Obrázek 5 a 6. Od této doby perfektní tisk.

Jen pro zajímavost: Při otevřeném horním krytu "Enclosure" a studené tiskárně byla teplota v "Enclosure" 22°C. Po 2 hodinách tisku byla teplota 29°C (nárůst teploty o 7°C). Z toho vyplývá, že teplota filamentu 235°C + 7°C (otevřený horní kryt "Enclosure") již dělala 241°C a při uzavřeném prostoru "Enclosure" ta teplota musela být tak vysoká, že filament samovolně vytékal z trysky. Docházelo k hrudkování materiálu a následnému zastavení tisku při detekci nárazu v ose Y. V letním období je rozdíl teplot ještě větší .

Inspirace pro vývojáře: varianta 1: dát ještě jedno teplotní čidlo do prostoru nad tiskovou hlavou se zpětnou vazbou na teplotní čidlo filamentu. Varianta 2 (částečná degrad figurkaace boxu "Enclosure") : montáž venkovního ventilátoru, který začne ochlazovat vnitřek "Enclosure" po dosažení nastavené teploty.

Posted : 27/09/2023 10:21 am
Jára
(@jara)
Trusted Member
RE:

Také mi připadá, že by bylo vhodné, aby tiskárna dokázala měřit a následně i zohlednit okolní teplotu. Všimněte si, jakou mám teplotu v boxu - pro tisk ABS jsou třeba vyšší teploty. Všechny teploty jsou na fotografii čitelné. Viděl jsem čínskou tiskárnu v boxu, která spustila chlazení při teplotě vyšší než 50°C. Něco podobného plánuji také naimplementovat. Ale jak vidíte, teplota se drží kolem 43°C.

S hrudkováním PETG jsem ani za podobných podmínek problém nezaznamenal. Teplota v boxu dosahovala 34°C. To je kvůli chladnější podložce.

 

This post was modified 2 months ago by Jára
Posted : 12/10/2023 11:54 am
Share: