Notifications
Clear all

Tisk Nylon Fillamentum FX256  

  RSS
barbora.s2
(@barbora-s2)
New Member
Tisk Nylon Fillamentum FX256

Ahoj, drobet bojuju s tiskem s Nylonem FX256 od Fillamentum.

Tiskárna boxovaná. Tisková podložka 115C, Tryska 260C(Pri 245C se nezavede). Na podložce Magigoo PA. Brim 10mm, Skirt 2 smyčky a 4 vrstvy. Větráky vypnutý. Rychlost vyplní 50mm/s.

Ze začátku ca 10-15 vrstev drží objekt pěkně, ale pak se začne odlepovat v místě kde přechází objekt do brim.

Napadlo mne, kdyby šla brim udělat v několika vrstvách, jestli by se to udrželo?

Předem díky za nápady

Napsal : 21/07/2020 8:13 am
Dominik
(@dominik-8)
Active Member
RE: Tisk Nylon Fillamentum FX256

Ahoj, zrovna včera jsem tisk Nylon PA12. Ke zlepšení přilnavosti jsem původně používal Smart Stick od SmartFill ale po několika pokusech jsem zjistil že nylon lépe drží na Kores. Dále jsem zapnul v nastavení ochranný štít, který pomohl s udržením stálejší teploty okolo modelu. Tisk na  0,2mm Speed a v něm nastavenou výšku vrstvy na 0,25mm. Na místo brim lze ve sliceru použít funkci vložit díl, válec a u něj si nastavit průměr a výšku(0,2mm nebo 0,4mm), popřípadě si brim vytvořit v CADu. Použil jsem kvůli tomu aby se podpory vytiskl na něj.

 

This post was modified před 4 years by Dominik
Napsal : 21/07/2020 8:51 pm
barbora.s2
(@barbora-s2)
New Member
Topic starter answered:
RE: Tisk Nylon Fillamentum FX256

@dominik-d

Děkuji za radu.

Zapnul jsem ochranný štít. Zvětšil jsem brim na 30mm. Snížil jsem rychlost na 30mm/s. Snížil jsem i teplotu trysky na 255C/1. vrstva a 250C/zbytek a podložku na 100C. Na podložku jsem nanesl za studena dvě vrstvy lepidla Tesa Easy Stick a spustil jsem tisk.

Líbil se mi i nápad vložení dílu(válce), ale nepodařilo se mi to provést. Vložit válec a upravit mu rozměry, ok. Ale dostat to pod ten objekt, už mi nešlo. Není na to někde nějaký tutoriál?

Jinak mám v boxu vlhkost ca 45%, během tisku klesne na 35%. Tento objekt se tiskne ca 5,5h.

Došlo k mírnému zlepšení, ale přesto se to ve stejných místech odchlipuje. Napadlo mne, jestli výplň 100% není moc, že by ta "masa" materiálu to kroutila. Mají to být pojezdová kolečka k vozíku stolní pily a musím do nich natlačit ložiska.

Jinak co se týče kvality povrchu, tak si myslím, že je to super.

Objednal jsem si 3D lac, tak to zítra zkusím s ním. Mohu ho nastříkat na ten průšácký hladký ocelový tiskový plat?

Napsal : 22/07/2020 1:57 pm
Dominik
(@dominik-8)
Active Member
RE: Tisk Nylon Fillamentum FX256

@barbora-s2

Ahoj,

válec jde přidat velmi snadno, stačí kliknou pravým tlačítkem na podložku, přidat tvar válec, a v měřítku napravo odemknout a napsat v X, Y, Z rozměry. Na místo 100% infill bych zkusil dát vice perimetrů 3-4 a snížil infill třeba na 30-40%. 3D lac můžeš v pohodě nanést na podložku já používám Dimafix. Ještě můžeš zvýšit infill jenom některých místech pomocí modifikátorů.

Napsal : 23/07/2020 7:57 am
barbora.s2
(@barbora-s2)
New Member
Topic starter answered:
RE: Tisk Nylon Fillamentum FX256

@dominik-d

Předem díky Ti za rady. 👍 

Dneska jsem zkusil ten 3D Lac a pustilo se z plátu hrozně rychle. Pak jsem zkusil 3D LAc a Tesa Easy Stick a výsledek byl jako předminule. Vždy umytý plát mýdlem nebo jarem a pak Isopropilalkoholem a nebo lihem.

Dnes do třetice... Po umytí plátu jsem dal Magigoo PA a na to po zaschnutí 3D Lac. A dále dle tvý rady. Podařilo se mi dostat ten válec pod objekt, dal jsem výšku 0,5mm a větší ca o 5mm než základna objektu. Stále s ochraným štítem a brim 30mm. Snížil jsem rychlosti na 25mm/s. Výplň jsem stáhl na 40% a perimetry 4. Teplota plátu 100C a trysky 255C vše od první do poslední vrtsvy. Dlouhou dobu to vypadalo na vítězství, ale bohužel. 😒 

A tak si tak říkám, jestli se ty dva objekty netahají přes brim, jak má nylon smrštivost. Tenhle filament má necelý milimetr na 5cm smrštivost.
Lze vyslicovat samostatný dva objekty v jednom tisku? Resp, tak aby každý objekt, když dám na nějakou vzdálenost od sebe na plátu, aby měl svůj brim, ochranný štít apod.?
Samozřejmě řešení by bylo tisknout to každý zvlášť...

Zkusím ještě tisk na tu modrou Tesa malířskou pásku..

Napsal : 23/07/2020 8:14 pm
tachmude
(@tachmude)
New Member
RE: Fx256

Podařilo se za tu dobu tisk bez problému?Já nad tímto filamentem taky dost dlouho bádám jak tisknout.

This post was modified před 2 years by tachmude
Napsal : 02/11/2021 12:03 pm
Share: