Notifications
Clear all

Přerušení podávání filamentu  

  RSS
josef.h7
(@josef-h7)
Trusted Member
Přerušení podávání filamentu

Čau,
omlouvám se, bude to trošku delší:

Včera mi začala haprovat tiskárna. Přestal se tlačit filament z trysky, ovšem tisk pokračuje dále – 5 mm nad výtiskem a bez filamentu. Extruder cvaká - přeskakuje. Zjevně to vypadá jako ucpaná tryska. Filament jsem vysunul (šlo to více ztuha než obvykle), ustřihl špičku a zpět zavedl do extruderu. Tryska bezproblémově filament vytlačila. Takže ucpaná není. Senzor filamentu nezareagoval a tisk nezastavil pro nedostatek filamentu – divné. Chladící ventilátor extruderu běží. Pro jistotu jsem udělal SELF TEST – výsledek - Vše OK. Stříbrný filament jsem vyměnil za modrý – vše PM Mladeč a dal tisknout Marvina vrstvou 0,2. Výtisk bez problémů. Vybral jsem další model - větší a spustil tisk se stejnými parametry jako u Marvina. Po cca 1,20 hod opět slyším cvakání v podavači filamentu Z trysky nic nevychází, ale tisk pokračuje dál. Stopnu to, vyjmu filament – jde to opět dost ztuha – na konci je malá kulička nataveniny. Ustříhnu a vložím zpět. Filament tryskou teče bez problémů. Motor extruderu je tak horký, že na něm neudržím prst. Šáhl jsem na něj, když jsem si všiml, že indikátor otáčení na hřídeli se začal kroutit – je vytisknutý z PLA. Navíc mám pocit, že podavač nepřeskakuje, ale po záběru se vrací zpět, protože to nejde protlačit.

Začal jsem pátrat na fóru. Nějaké podobné náznaky mých problémů jsem našel (jako vadný motor extruderu apod.) Nicméně jsem si vzpomněl, že v posledním článku na blogu p. Průši se píše, že upravovali tištěné díly na extruder a chlazení výtisku, protože mimo jiné dochází v ucpávání trysky, když je větší teplota v místnosti s tiskárnou nebo, když je tiskárna v boxu, což je můj případ. Doposud jsem se s takovým problémem nepotýkal, to jsem neměl tiskárnu v boxu. Je možné, že tomu všemu ještě napomáhá to extra horké počasí.

Uvidím, dnes vyndám tiskárnu z boxu a vyzkouším nějaké tisky, jestli se to opět projeví. Výsledek sem napíšu.

Setkal jste se s tím už někdo? Díky za každou reakci či případně radu.

Posted : 06/08/2018 11:57 am
hp.pavel@seznam.cz
(@hp-pavelseznam-cz)
Estimable Member
Re: Přerušení podávání filamentu

Ahoj
setkal i když né tak uplně.
Když tisknu jeden výtisk hned bez zchladnutí motoru extruderu tak mi to začalo cvakat a přesně jak píšeš vypadalo to jako by to neprotlačil ale viděl bych to spíše na ty vedra. Běžně je chladno a tiskárna musí topit ale to co panuje ted je opak chtělo by to tiskárnu zavřít do ledničky 😀
No ale abych se vrátil k myšlence. Takže po té co jsem motor nechal vychladnout už byl tisk bez problémů. Viděl bych to na prosté přenesení teploty z motoru ( objednal jsem v číně pasivní chladič měl by dorazit tak do 14 dnů) na osu a pak na ozubená kolečka a z nich na filament. ve chvíli kdy teplota koleček respektive filamentu přesáhne určitou mez začne to prokluzovat neb filament už je tak měkký že jím zoubky projdou místo aby se do něj zakously. Takže než začneš něco vymýšlet zkus snížit teplotu motoru nebo ideálně celého prostoru kolem tiskárny.
Samosebou může to mít i jinou příčinu ale od začátku těch veder mají lidi podobné problémy a fakt je že ani my nejsme úplně fit když se přehřejeme 😀

Posted : 06/08/2018 3:06 pm
josef.h7
(@josef-h7)
Trusted Member
Topic starter answered:
Re: Přerušení podávání filamentu

Ahoj,

díky za reakci.
Taky trochu sázím na to, že to bude tím teplem, doufám.... Včera jsem se k vyzkoušení tisku bez boxu nedostal, snad se to dnes zadaří. Každopádně to sem napíšu.
Ještě jednou díky.

Posted : 07/08/2018 9:47 am
miroslav.h4
(@miroslav-h4)
Reputable Member
Re: Přerušení podávání filamentu

V boxu by se mělo tisknout pouze ABS a jemu podobné hmoty které mají sklon ke kroucení při chladnutí (mají velkou tepelnou roztažnost). Ostatní hmoty by měly být tištěny za nižších teplot. Je třeba sledovat bod měknutí hmoty, kdy již nemá dobré mechanické vlastnosti (PLA kolem 60°C). Toto je důležité už jen z toho důvodu, že chladný a tudíž relativně pevný materiál vlastně zastává funkci pístu při vytlačování hmoty. No a čím bude "píst" pevnější (chladnější), tím lépe poteče tavenina hmoty z trysky.

Posted : 07/08/2018 9:25 pm
josef.h7
(@josef-h7)
Trusted Member
Topic starter answered:
Re: Přerušení podávání filamentu

Ahoj,

předně díky za všechny reakce.
Píšu, jak jsem slíbil.
Provedl jsem zkušební tisky. Ještě před tím jsem zakoupil teploměr s čidlem pro zjištění teploty v boxu versus okolí. První tisk jsem znovu udělal v boxu. Zvoli jsem jednodušší model - https://www.thingiverse.com/thing:18218 . Nevím, jestli je to úplně přesně on, mám ho již delší dobu v komplu. Velikost cca 4cm. Materiál PLA Mladeč modrá, výška 0,2 mm – standard nastavený profil od Průši ze SLIC3Ru. Tisk trval asi 1,10 hod. Model se nedotiskl, filament přestal téct při 95% finálního stavu. V boxu byla teplota 32,5 stupňů, v místnosti bylo 28,6 stupňů. Hned jakmile začal extruder cvakat, jsem to stopnul. Motor extruderu byl horký tak, že jsem na něm neudržel prsty. Tiskárnu jsem vyjmul z boxu, nechal vychladnout a pustil znova ten samý tisk. Tisk se dokončil bez problémů. Motor extruderu byl taky dost horký, ale ruku jsem na něm udržel (i když to fakt bylo namále).

Jaký je závěr – z toho všeho, co jsem zaznamenal (i tady na fóru) usuzuji, že pokud je tiskárna v boxu, tak motor extruderu se zahřeje, prostřednictvím hřídele přenese teplo na podávací kolečka Bondtech a ty filament teplem změkčí natolik, že už není pevný a neumožňuje další vytlačení materiálu z trysky. Co mě trochu zarazilo, že senzor filamentu nezareagoval a nepřerušil tisk, protože se struna nepohybovala. Je ale možné, že reaguje jen na nepřítomnost filamentu v podavači. Ještě jsem nezkusil třeba PETG, jak na tom bude. Reakce tady na angl. fóru říkají, že je to OK, protože má vyšší bod měknutí.

Řešení už je tu výše naznačeno - PLA netisknout v boxu nebo přesunout tiskárnu i s boxem do chladnější místnosti – podsklepená část domu , dílna apod. Nebo osadit motor extruderu dalším přídavným chladícím ventilátorem….

Bylo by fajn, kdyby se k tomu vyjádřil také někdo od Průši. Třeba jestli nová verze extruderu R3 tento problém řeší. Teď mne napadlo, jestli to vlastně nebyl také jeden z impulzů proto, že začali předělávat extruder.

Díky za reakce a doufám, že moje zkouška alespoň někomu pomůže.

Posted : 08/08/2018 3:00 pm
Bouri
(@bouri)
Trusted Member
Re: Přerušení podávání filamentu

Já tisknul s ABS bez problémů, zatímco u PLA jsem musel nastavit vyšší teplotu trysky (Devil Design), aby to nepřeskakovalo.

Vytisknul sem si z ABS nové díly (R3v1), udělal nějaký tisk PLA na zkoušku a zdálo se mi to lepší i s přednastavenými teplotami.

Posted : 08/08/2018 4:17 pm
vladimir.s11
(@vladimir-s11)
Estimable Member
Re: Přerušení podávání filamentu

Tento problém jsem delší dobu opakovaně řešil za vydatné pomoci servisu Průšů v Brně - fa www.3dstation.cz.

Při tisku se najednou zasekl filament, ale tiskárna jela dál. K napravení problému stačilo filament silou vytáhnout a znova zavést. Průšvih byl v tom, že než jsem to zjistil tiskárna jela dál (výš), to znamenalo tisk zahodit.

Příčina: filament se v extruderu zahříval příliš vysoko (brzo), to způsobilo natavení filamentu ještě před tryskou a utvoření hrudky. Ta byla příčinou zaseknutí. Bylo to tím, že se dostávalo příliš mnoho tepla z topného bloku do chladiče extruderu a ten byl potom příliš teplý.

Oprava: Jednoduchá. Na správné místo v extruderu nanést dostatečné množství teplovodivé pasty viz https://e3d-online.dozuki.com/Guide/V6+Assembly/6?lang=en . Tam E3D popisuje montáž extruderu, zvlášť upozorňuji na bod 15 - nanesení teplovodivé pasty. Pozor kam ji dát!!! Nahoru do chladiče, ne dolů do topného bloku!!! Když tam pasta není nebo je jí tam málo tak to vede k přehřátí dolní části chladiče extruderu a tím nahřívání filamentu už před tryskou. Teplovodivá pasta musí být odolná vyšším teplotám. Originál pastu - doporučuji - koupíte tady: https://www.vsepro3dtisk.cz/p/teplovodiva-pasta .

A důležité je také vyměnit staré díly extruderu za nové - R3. Ty mají úpravy, které výrazně zlepšují chlazení chladiče extruderu.

Po opravě tiskárna jede hodiny bez potíží.

Posted : 08/08/2018 10:31 pm
milan.h17
(@milan-h17)
Active Member
Re: Přerušení podávání filamentu

Ahoj. Mám krátce i3 MK3. PLA v pohodě, ale s ASA - od Fillamentum mi to dělá problém při vytahování filamentu. Netiskl sem déle jak 40 minut, tak že tomu asi odpovídá i výsledek na struně, při delším tisku by se to možná seklo? Vypadá to jako by byl natavený moc vysoko a začal se vytlačovat nahoru kolem struny, udělá to tam límec a nábal materiálu

. Teplotu jsem zkoušel měnit od 250 do 265 a výsledek podobný. Pak to tam udělá límec a nejde to ven. Po přečtení tady bych řekl, že to bude stejný problém - teplovodivá pasta?

Posted : 17/01/2019 9:40 am
milan.h17
(@milan-h17)
Active Member
Re: Přerušení podávání filamentu

Dělá to na mě dojem, že natavený materiál není vtlačován dostatečně do trysky a teče bokem nahoru ale proč to dělá ? Jako by se nestačil vytlačit z trysky a přísun nového tuhého filamentu to vy vytlačí nahoru ? Poradí někdo?
Dík

Posted : 17/01/2019 9:51 am
toma.t5
(@toma-t5)
Trusted Member
Re: Přerušení podávání filamentu

Heatbreak by měl těsně doléhat na trysku a měl by mít jen o málo větší průměr než podávaná struna, neměl by tam existovat prostor, kde se může něco takovéhle (na obrázku vidím blob alespoň o dvojnásobném průměru než má struna) vytvořit.
Není to špatně složené?

Posted : 17/01/2019 11:30 am
milan.h17
(@milan-h17)
Active Member
Re: Přerušení podávání filamentu

Ono to vypadá jako blob, ale myslím, že je to jen shrnutý ten povlak co se nabalí okolo struny. Když to prozkoumám ten konec, není to spojené, není to celek - blob, jeden kus se strunou, jde to odloupnout a vypadá to tak jako ten povlak na posledním obrázku ale shrnutý asi o konec teflonu jak to vytahuju ven..

Posted : 17/01/2019 12:40 pm
milan.h17
(@milan-h17)
Active Member
Re: Přerušení podávání filamentu

Něco podobného, ne li stejného, řeší tady v tom vlákně ... https://shop.prusa3d.com/forum/hardware-firmware-and-software-help-f64/filament-jams-in-heatbreak--t15788-s40.html co tam píšou ... tak to vypadá na špatné chlazení a velký přenos tepla do míst kde nemá být ... a Pruša mlčí ... tak že buď konstrukční chyba? nebo jen málo ( žádná) teplovodivé pasty? ... Budu to muset celé rozdělat a kouknout na to, nechci tisknout jen PLA ...

Posted : 17/01/2019 1:22 pm
milan.h17
(@milan-h17)
Active Member
Re: Přerušení podávání filamentu
Posted : 17/01/2019 5:54 pm
ivan.h4
(@ivan-h4)
Active Member
Re: Přerušení podávání filamentu

Zdravím, přesvedčte se, že teflonová trubička opravdu sedí kde má. Je to popsáno v návodu. Pokud se trubička zastrčí a pustí se pojistka, tak ta trubička se vrátí asi o půl mm, potom tam vzniká prostor pro takovéto boule. Také jsem to řešil a doražení trubičky problém vyřešilo. No zkuste to, třeba je to jiný problém ale mě to vše vyřešilo.
Ivan

Posted : 17/01/2019 9:11 pm
milan.h17
(@milan-h17)
Active Member
Re: Přerušení podávání filamentu

Budu to celé rozdělávat, zkontroluji to. Koukněte na poslední můj obrázek, tam je vidět jak ten nábal jel postupně proti posunu struny nahoru. Ty boule myslím vznikly následně jak sem to tahal ven, tak se to strhlo ... Při tisku PLA, PET a PET-G mi to nic nedělá, teplota 250 na PET_G a vše OK se zdá. problém je s tím ASA. Potřebuji tisknou taky "technické" plasty, budu testovat POM tak uvidím co to udělá tam .
Dík za reakci.

Posted : 17/01/2019 9:52 pm
vladimir.s11
(@vladimir-s11)
Estimable Member
Re: Přerušení podávání filamentu

Podívej se na https://e3d-online.dozuki.com/Guide/V6+Assembly/6 , bod 15. Tam je vidět, že se tam dává teplovodivá pasta. Je to přesně popsáno a je třeba to dodržet. Je-li použit celý komplet extruderu tak je to tak uděláno. Řešil jsem ten samý problém a super to pomohlo. Ta pasta zlepší přestup tepla z heatbreaku do chladiče a teplos se v něm rychleji rozptýlí. A tím, že pasta není v bloku topného tělěsa vytvoří se naopak překážka přestupu tepla z bloku do heatbreaku. Jak jednou pohneš heatberakem v chladiči musíš obnovit nános pasty.

K pastě:
1/ musí to být pasta která vyhoví pro prostředí nasazení v extruderu
2/ divím se proč ji Průša nemá v e-shopu
3/ tady se dá koupit: https://www.vsepro3dtisk.cz/p/teplovodiva-pasta

Taky je důležité jaký vnitřní průměr má teflonová trubička, čím menší tím lepší. to byl druhý problém ta totéž téma který jsem řešil a pomohla nová trubička, s menším vnitřním průměrem.

Posted : 17/01/2019 10:31 pm
Share: