[Úplný amatér] Navrhl jsem model, jak teď tisknout? A bude vůbec funkční?
 
Notifications
Clear all

[Úplný amatér] Navrhl jsem model, jak teď tisknout? A bude vůbec funkční?  

  RSS
madlic
(@madlic)
New Member
[Úplný amatér] Navrhl jsem model, jak teď tisknout? A bude vůbec funkční?

Ahoj,

sem naprostý amatér. Kvůli výšce potřebuji prodloužit madlo u vozíku (koupit nic nelze, vyrobit něco jiným způsobem nemám jak), tak jsem se rozhodl pro 3D tisk. Vytvořil jsem si model, ale nemám tušení jak to vytisknout, protože nejdelší rozměr má 45 cm. Nevím zda je můj design spolehlivý a zda existujou materiály, které jsou dostatečně odolné, aby finální produkt fungoval tak, že budu moct vozík o několika desítkách kg tlačit i táhnout, sem tam pivotovou otočkou vozík otočit kolem osy nebo i zadní kolečka nadzvednout. Je mi jasné, že pevný úchyt k madlu vozíku by fungoval lépe, ale potřebuji, aby moje prodloužení šlo snadno a rychle sundat/nandat. 

Můžete mi prosím poradit? Případně dát podněty, jak vylepšit design?

Mockrát díky!

 

Návrh prodloužení madla. Nejdelší rozměr má 45 cm. Půjde tento design vytisknout a jak? Z jakého materiálu, aby prodloužení bylo spolehlivé a odolné?

Posted : 28/09/2022 2:19 pm
Kalimero
(@kalimero)
Reputable Member
RE: [Úplný amatér] Navrhl jsem model, jak teď tisknout? A bude vůbec funkční?

Vzhledem k uvedené váze vozíku, desítky kg, mohou nárazově působit síly násobně větší. Na amatérský tisk z plastu to moc není. Řešil bych to nákupem trubek v železářství. Tiskl bych jen nějaké doplňky, například zakončovací bambulky, ale i ty koupíte levně.Také upevnění na rukojeť, takto řešené, se pravděpodobně protočí. Inspirujte se například prvky jízdních kol.Máte 3D tiskárnu, nebo budete výrobu zadávat?

Nejsem zaměstnancem Prusa Research.

Posted : 10/10/2022 12:48 pm
madlic liked
madlic
(@madlic)
New Member
Topic starter answered:
RE:

Děkuji za odpověď, i když jsem takovou nechtěl slyšet 🙂

Nevím, zda jsem mým obratem nepřehnal onu hmotnost - jde o cca 35-40 kg (už včetně rezervy). Kovové trubky mě také napadly, ale to už by bylo pravděpodobně moc těžké a hlavně nemám šanci si to vyrobit, ani neví, kde bych to nechal vyrobit. 

Po té, co jsem nenašel žádný hotový výrobek, jsem si zkoušel vyrobit madlo z PVC trubky. Horkovzdušnou pistolí jsem ji zohýbal dle potřeby a drželo to perfektně, ale nepřišel jsem na způsob, jak to připevnit na původní krátké madlo (průřez má tvar elipsy - výška 31 mm, šířka 21 mm), aniž by mi to protáčelo. Nepomohly mi ani gumové protiskluzové pásky, které mi jinak v domácnosti drží na zemi nábytek vč. postele.

Design uchycení mého modelu jsem vzal právě z držáku na kolo, který jsem našel na odkaze níž. Zvolil jsem jej z důvodu, že by šel jednoduše a rychle sundat, a zároveň jsem jej dokázal přizpůsobit sám. Výrobu bych určitě nechal zadávat a jak to tak vypadá, budu asi muset nechat zadat i celý design. 

Link na úchyt: https://www.printables.com/en/model/164840-handlebartube-phone-mount-no-screw/files

Posted : 10/10/2022 5:08 pm
Kalimero
(@kalimero)
Reputable Member
RE: [Úplný amatér] Navrhl jsem model, jak teď tisknout? A bude vůbec funkční?

No ten mobil váží 20 deka. Uchycení na madlo je klíčové. Také záleží, jestli to má jít demontovat rychle, bez nástroje. A jestli třeba může na madle zůstat nějaký protikus, trvale fest namontovaný.

Každopádně řešil bych to kupovanou trubkou, třeba hliníkovou. Spojky trubek by se už daly vytisknout, ty už by se na běžnou hobby tiskárnu vešly. Návrh bych nechal na zhotoviteli, podle jeho technologie. Na vašem návrhu jsou některé části problémové, dá se to navrhnout bez podpěr.

Chtělo by to nějakého kutila, v přijatelné vzdálenosti. Zkuste uvést město, třeba se někdo ozve.

Nejsem zaměstnancem Prusa Research.

Posted : 10/10/2022 6:35 pm
Stanislav Kozderka
(@stanislav-kozderka)
New Member
RE: [Úplný amatér] Navrhl jsem model, jak teď tisknout? A bude vůbec funkční?

Jak už uvedli předchozí přispěvatelé - při návrhu je třeba postupovat logicky a zvážit vhodnost toho kterého řešení. 3D tisk má výhodu v dostupnosti velmi komplikovaných tvarů, nevýhod v pevnosti v porovnání s litím/lisováním. Tisknout tohle by byla velmi časově náročná akce s nejistým výsledkem (s ohledem na pevnost výsledného výrobku). S přihlédnutím k požadovaným přenášeným silám bych doporučoval jednak přepracovat upnutí a druhak samotné tělo konstrukce. Když už tisknout, tak potom plastové spojky pro styčné body konstrukce, kterou bych udělal z duralových trubek. Plastová spojky udělat například jako rozpěrné elementy, které budou zasunuty do těch vzpěr a madlo se k nim přichytí šroubem, který bude současně zabezpečovat ono rozpínání (za předpokladu, že to má být rozebiratelné). Nebo je možné použít lepený spoj a přizpůsobit tomu konstrukci. Jako cvičení dobré, ale osobně bych to celé udělal kovové. Pokud nejsou ;nějaké přehnané nároky an estetickou stránku věci a jde jen o funkčnost, je to s patřičným vybavením záležitost tak na hodinku v dílně.

Posted : 14/10/2022 1:50 pm
alarmba
(@alarmba)
Estimable Member
RE:

Trubky sa daju na rychlo spojiť týmto, natlcť do trubky ,prevrtať , dať skrutku:

https://www.duranplast.sk/sk/spojka-trubiek-kolme-spojenie-94bca-890/detail

Pozri si celu stránku, možno najdeš diel, ktorý vyrieši tvoj problém.

This post was modified 2 years ago by alarmba

Prusa i3 MK3S

Posted : 20/10/2022 12:19 pm
Share: