Notifications
Clear all

Problémy s tiskem  

  RSS
Jan Niedoba
(@jan-niedoba)
New Member
Problémy s tiskem

Dobrý den, prosím vás o radu. Tiskárnu Průša mini mám sotva tři týdny a zatím mám samé potíže s tiskem...a to jsem si přečetl návod několikrát a mám za to že tato tiskárna je pro začínající tiskaře....Problémů je hodně...Nechce mi držet materiál na plátu...už podruhé se mi vytáhla nalisovaná hadička s filamentem. Když už se mi materiál chytne tak se pak začne kroutit a je křivý. Nevím co mám dělat. Samé nepovedené výtisky. Jen pár se mi jich povedlo vytisknou a řekl bych, že to byla spíš náhoda. Této tiskárně nemohu naprosto věřit...Nechtěl jsem tiskárnu kterou budu muset hlídat...to opravdu né ... Proto prosím o radu co s tím. Už jsem zoufalý.
 

Posted : 15/02/2021 6:40 pm
SamueL
(@samuel)
Eminent Member
RE: Problémy s tiskem

Dobrý večer,

odporúčam Vám kontaktovať podporu. Nájdete ju na stránke Prušovho obchodu a skontrolujte či ste prihlásený s zákazníckym účtom. Chat s podporou by sa mal nachádzať vpravo dole s nápisom "Chatovat nyní". Ak ste s ňou neni spokojný tak myslím že do 30 dní máte nárok na refundáciu. Ale aj tak či tak určite kontaktuje podporu. Tam problém vyriešite najrýchlejšie.

Posted : 15/02/2021 9:37 pm
vladimir.s11
(@vladimir-s11)
Estimable Member
RE: Problémy s tiskem

1/ Z čeho tiskneš? Pro začátky je nejlepší PLA

2/ Máš seřízenou sondu a pak i první vrstvu, obojí přesně podle návodu

3/ Plát je zapotřebí umýt vodou a mýdlem a důkladně odmastit Isopropylem. Orientačně, když je na něm voda nesmí dělat kapky, musí se po plátu rozjet a vytvořit film.

4/ Doporučuji používat lepidlo 3Dlack. Má ho www.materialpro3d.cz

6/ Pro slicování používáš originální profil materiálu? V začátcích nedělat žádné laborování!

Nezoufej a vytrvej. První 2 kg filamentu vyhodíš, než se to naučíš a pochopíš tiskárnu. Není to tak že ji pustíš a ona hned jede perfektně sama. První tiskárnu jsem chtěl několikrát vyhodit z okna. Teď mám čtvrtou a je to malina, ale teprve až jsem to dostal "do ruky". Když s čerstvým řidičákem chceš řídit kamion tak to taky není jednoduché.

Posted : 15/02/2021 9:53 pm
Jan Niedoba
(@jan-niedoba)
New Member
Topic starter answered:
RE: Problémy s tiskem

@vladimir-s11

Děkuji za rychlou odpověd. A cenné rady.

Tisknu samozřejmě originálním Průša filamentem Pla Galaxy black. Ten Isopropyl jsem si již objednal a určitě ho vyzkouším, Lepidlo taky. A máte asi pravdu. Musím vytrvat a věnovat víc času studiu mé tiskárny a minimalizovat chyby před tiskem. Myslím, že co se týče kalibrace tu už zvládám si myslím. Jen mě prostě mrzí, že jsem si přečetl několikrát návod. I knížku, poctivě studoval a vzdělával se čekal na 3d tiskárnu a a pak mi během dvou týdnu  vyskočí dvakrát nalisované hadičky a já pak musím kupovat nové, což mě ani tak nemrzí je to 50 korun, ale to čekání je věčné i když je to jen týden. Chci tisknout nejlépe každý den moc mě to vzalo a baví mě to a pak když nemůžu tisknout jsem naštvaný protože ani nevím co jsem udělal špatně. No zkusím být trpělivější a dám na vaše rady. Uvidí se časem se to vychytá a budu tu tiskárnu milovat pevně v to věřím 😀 Díky 

Posted : 15/02/2021 10:11 pm
Jan Niedoba
(@jan-niedoba)
New Member
Topic starter answered:
RE: Problémy s tiskem

@samuel-2

Děkuji 

Posted : 15/02/2021 10:12 pm
Evzens
(@evzens)
New Member
RE: Problémy s tiskem

@jan-niedoba

Potýkám se se stejným problémem, ačkoli po sestavení a tisku asi pěti jednoduchých vzorků v celkové době asi 5 hodin vše fungovalo perfektně z dodaných vzorků filamentu. Po zakoupení filamentu Prusament PLA Prusa Galaxy Black 1kg se mi podařilo vytisknout dva tisky, ale pak jsem si všiml preskakovani koleček prodavače. A nastaly problémy, jak je uvedeno v tomto příspěvku. Domníval jsem se že utažení šroubku pritlacne kladky problém odstraním, ale to se nepodařilo a problémy se spíš koupily. Nepomohlo ani pročištění trysky a metodou vytazenim za studena, až došlo k uváznutí vlákna v extruderu. Po vyřešení a rozebrání extruderu dle návodu jsem zjistil, že vlákno procházející dlouhou trubickou a šroubením prochází poměrně ztuha,ač jsem trubičku pročistil. 

Dopustil jsem se tak fatální chyby snažit se zvětšit průměr otvoru pod kroužky šroubení aby vlákno prochazelo volněji, , až se kroužek uvolnil. Zdá se mi, že trubička má příliš větší průměr, než je otvor kroužku a již nejde kroužek nasunout zpět. 

Nyní čekám na doručení náhradní trubičky, abych mohl pokračovat a prověřit, zda problém nezpusobil dodaný filament.

Díky za rady 

 

 

Posted : 16/02/2021 12:59 pm
Kalimero
(@kalimero)
Reputable Member
RE: Problémy s tiskem

Já mám takovou zkušenost, že začátečník by měl nejprve tisknout z PETG, je to přívětivější materiál než PLA. Má vyšší teplotu měknutí, neucpává se tryska. Úplně to posoudit nemohu, nikdy jsem si z PLA tisknout netroufl, zvlášť když tady na fóru čtu jen samé problémy s PLA. Doporučuji v začátcích použít přednastavené profily, fungují dobře. Hodně parametrů spolu souvisí a bez znalosti vazeb se nevyplatí se v tom vrtat.

Docela častý postup: Po skončení tisku ihned vypnutí tiskárny > heat creep > přeskakuje extruder > zvýšení přítlaku > vytržení trubičky z koncovky > nedokonalé vyčištění hotendu > rozebrání hotendu > poškození PTFE >  ... a tak furt dokola a k tomu ještě rozházení parametrů sliceru.

Já jsem nevyhodil v začátcích žádný materiál, mých prvních cca 100 tisků bylo úspěšných a nic jsem nemusel rozebírat. Musím ovšem uvést, že 3D tisk jsem si prostudoval dřív, než jsem tiskárnu koupil; doporučuji učit se chybami předchůdců, není třeba dělat chyby vlastní.

A vyhýbám se filamentům, které obsahují třpytky a podobné nečistoty.

Nejsem zaměstnancem Prusa Research.

Posted : 16/02/2021 4:09 pm
Share: