Notifications
Clear all

Zaseknutý filament  

  RSS
Roebuck
(@roebuck)
New Member
Zaseknutý filament

Zdravím,
mám sestavenou stavebnici MK3. Mám problém, že se mi po nějaké době tisku zasekne filament v trysce. Proces tisku pokračuje, ale filament přestane vytékat.
Zprvu jsem si myslel, že by to mohlo být nedostatečným přítlakem podávajícího kolečka na filament. Čili jsem vytáhl filament, vyčistil trysku s kolečky a
následně jsem zvýšil přítlak pružinách. Zavedl jsem filament a na chvíli to pomohlo. Potom se mi to stalo ještě 2x a posledně se to zahryzlo v trysce,
že to nešlo vyjmout ani vytlačit přes trysku. Musel jsem rozmontovat trysku, abych to dokázal vyndat. Vypadá to, že se to zahryzne někde v místě trysky (zhruba u 3 žebra ze strany výtlačné části trysky) a podávací kolečka to nedokážou protlačit a proto přeskakují. Teď přemýšlím jestli koupit buď čistící filament a prohnat to tím nebo koupit novou trysku, což nevím jestli pomůže. Tiskárna je nová a moc výtisků jsem na ní neudělal. Byl bych rád za jakoukoliv radu.
(pozn. tisknu v teplotách, které jsou doporučeny pro daný materiál.)

Díky za radu.

Posted : 06/02/2018 12:55 pm
miroslav.h4
(@miroslav-h4)
Reputable Member
Re: Zaseknutý filament

Na tohle téma je tady dost vláken kde se problém řeší, stačí trochu pohledat a ne hned zakládat další zbytečné vlákno.

Posted : 06/02/2018 1:13 pm
Roebuck
(@roebuck)
New Member
Topic starter answered:
Re: Zaseknutý filament

Forum jsem si přešel, kde byli podobné případy, kde byli často na vině výměna materiálu za jiný nebo špatný přítlak či teplota v trysce. Souhlasím s tím, že jsem to měl zařadit do jiné sekce, ale když se to týká této tiskárny, tak jsem to dal tady. Projdu ještě forum a zkusím si s tím ještě pohrát.

Posted : 06/02/2018 1:50 pm
hp.pavel@seznam.cz
(@hp-pavelseznam-cz)
Estimable Member
Re: Zaseknutý filament

Mam sice MK2S a na upgrade na MK3 teprve čekám ale stalo se mi něco podobného. Doporučil bych pořádně projít celou cestu kudy jde filament. stačí málo a pak už se to zasekávalo stále častěji a protáhnutí ABSkem nepomohlo neb problém byl výš než se běžně tryska zahřívala. V jiné části fóra najdeš o takovém problému zmínku. Došlo k přehřátí a tím natavení byť malého kousku plastu v místě kde se to normálně už dávno chladí. Takže rozebrat opravdu důkladně vyčistit a pak kontrola zda chladícímu vzduchu nestojí něco v cestě případně zda ventilátor jako takový nevykazuje nějaké problémy. Neřeší to sice problém ale vyloučíš tím že v tomhle je chyba. Mi tato metoda pomohla na MK2S i když jsem to do té doby rozebral asi 5x . No mělo to i pozitivní věc naučil jsem se to docela rychle rozebrat 😀 Prostě všecko zlé je k něčemu dobré.
Přeji abys problém zdárně vyřešil.

Posted : 06/02/2018 3:37 pm
jan.s32
(@jan-s32)
New Member
Re: Zaseknutý filament

mne sa tlaciaren zasekne takto ako na obrazku, ventilator je ok. mam MK2/s , MMU . Viete poradit?

Posted : 21/02/2019 3:53 pm
vladimir.s11
(@vladimir-s11)
Estimable Member
Re: Zaseknutý filament

Vypadá to na příliš velký přestup tepla od topnédo tělesa přes heatbrake do heatsink (chladič). Viz odkaz.
https://shop.prusa3d.com/forum/jak-to-vytisknu-pomoc-s-tiskem--f91/p%C5%99eruseni-podavani-filamentu-t23666-s10.html#p124872
Druhá možnost - PTFE trubička v extruderu není zatlačena až co nejvíc dolů k trysce a horký filment se štosuje v té mezeře.

Posted : 21/02/2019 11:07 pm
Share: