Provoz s UPS
Používáte někdo UPS s MK3/S, žeby někdo dokázal poradit?
Pořídil sem si k MK3S (FW 3.8.0, stříbrný zdroj) tiskárně APC Back UPS 500 jako jistotu proti krátkým výpadkům elektřiny a při zkoušení výpadků jsem přišel na pár zvláštností:
- Tiskárna normálně pokračuje v tisku, ale má vypnuté topení trysky a tiskové podložky; po znovupřipojení UPS do zásuvky se provoz topení obnovil.
- Pokud odpojím kabel Power Panic vedoucí ze zdroje do desky elektroniky, tak tisk pokračuje i s ohřevem, ale zase nefunguje Power Panic, až dojdou baterky v UPSce. Pokud zapnu ohřev trysky a tiskové podložky z pokojové teploty, tak tiskárna má asi větší odběr a tiskárna se restartuje.
Pokud má kabel Power Panic vliv na topení, tak při výpadku signálu by se tiskárna měla zastavit, zvednout osu Z a uložit si pozici na dobu po obnovení energie. Co je s UPS za stav na Power Panic signálu, že není správně ani jedno?
Měřil sem průběh napětí 230V z UPSky a jako většina UPSek nemá sinusový signál, ale nějaké špičky (zde průběh s tiskárnou, která netiskla a netopila):
Průběh Power Panic signálu sem ještě neměřil, tak ještě nevím, jak se chová.
RE: Provoz s UPS
Topeni bych rekl sebere hodne vykonu. Zkusil jsi zmerit jak poklesne napeti na vystupu UPS, Kdyz ho odpojis od site? Je mozne ze zdroj tiskarny dozene pokles napeti, takze elektronika funguje, ale nezbyva vykonu na zahrati trysky.
Nejsem si jist, ze prubeh napeti ukazany na osciloskopu ma dostatecny vykon ohrat cokoliv.
Hodne bude take zaviset na zpusobu regulace topeni pokud by to bylo Pulsne regulovane tak je mozne ze se otevreni koncovych spinacu regulace netrefi do spicek UPSky.
To ze tryska netopi nemusi byt dane tim, ze je topeni vypnute 😊
Zkus UPSku se sinusovym vystupem.
Jak jsem kdysi psal, power panic je dobry na kratke vypadky. Pokud bude delsi, pak s velkou pravdepodobnosti muzes tisk stejne vyhodit, protoze ti mezitim vystydne tryska i model a ty budes lepit dalsi vrstvu na studeny model- pak pevnost v tomto miste bude prachmizerna, nemluve o tom, ze se ti vystydnutim muze model odlepit od podlozky a pak ... potes panbuh.
UPS pokud nevykryje celou dobu vypadku tak akorat oddali tento moment a dojde pouze k vetsimu mnozstvi vyhozeneho filamentu.
even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect
RE: Provoz s UPS
Ctu z technickeho popisu produktu UPS
Typ křivky
even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect
RE: Provoz s UPS
Po odpojení Power Panic kabelu tiskárna dokáže tisknout i s topením a UPS je vytížena až na 250W, což pro ni není problém a nehlásila ani přetížení. Takhle dokázala tisknout něco přes 10 minut.
Dělal jsem ještě jedno měření osciloskopem, ale už s adaptérem konektoru Power Panic na desce elektroniky a musím se omluvit za průběh v předchozím příspěvku - kvůli jistotě (nepoškodit si drahý osciloskop) jsem měl připojený jen signul bez uzemnění. Tentokrát bylo uzemnění připojeno na Power Panic konektor a měřil jsem signál ze zásuvky (červený průběh) a signál Power Panic (žlutý průběh).
Klasicky bez UPS:
Vypnutý ze zdroje a náběh na UPS (bez topení) a je vidět, že Power Panic signál se o něco snaží:
Zkusím se ještě podívat po nějaké UPSce se sinusovým průběhem, možná jedna z UPSek na firmě bude mít takový průběh.
RE: Provoz s UPS
Vypnutý ze zdroje a náběh na UPS (bez topení) a je vidět, že Power Panic signál se o něco snaží:
Nevím, jestli správně chápu ty prubehy.
Červená křivka znázorňuje průběh výstupního napětí z UPS?
Pokud ano, ten pokles výstupního napětí z UPS je v případě odpojeni UPS od sítě a s tiskárnou připojenou k UPS?
Předpokládám spravne, že power panic kabel patří k UPS a nemá nic společného s power panic funkcí tiskárny?
Malinko mně mate pojem zdroj=síť?
even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect
RE: Provoz s UPS
Červená křivka je výstup z UPS a je tam vidět překlopení na provoz z baterií - nejdříve sinus ze zásuvky a poté modifikovaný sinus při provozu na baterie (UPS při normálním provozu přesměruje sinus ze zásuvky na výstup). Je to ve stavu, kdy je tiskárna připojena a zapnuta.
Power Panic myslím funkci tiskárny, tedy napájecí zdroj (stříbrný) asi detekuje chybu v napájení.
Ano, u tohoto obrázku mám na mysli zdroj = síť 230V.
RE: Provoz s UPS
Pořídil jsem UPS hlavně k pokrytí krátkodobých výpadků (takový ty typický probliky). Pokud výpadek trvá déle než pár vteřin, řekněme třeba 20, tisk ukončím a využiju UPS k tomu, aby mi běžel chladící ventilátor. Nejhorší při výpadku proudu není pokažený tisk, ale filament roztavený v chladiči. Zatím musím říct, že funguje jako výborná prevence. Za téměř rok co jsem ji koupil, ani jeden výpadek proudu při tisku. Nebo aspoń o něm nevím 🙂
Power panic nepoužívám, resp. ani nemám.
Miloš
RE: Provoz s UPS
Po zrale uvaze jsem svuj predchozi prispevek smazal, jelikoz nebyl tak uplne k tematu - Vyuziti UPS pro kratkodobe vypadky site.
even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect
RE: Provoz s UPS
@zoltan
Ano, napětí je nižší a teoreticky by to napájecí zdroj mohl utáhnout, když se jedná o spínaný zdroj (zdroje s širokým vstupním napětím to zvládnou určitě, u stříbrného je přepínač 115V/230V, tak asi nedosahuje takové účinnosti jako při plném napájecím napětí). Během tisku s odpojeným Power Panic zvládá dodat dostatek energie, ale co na to napájecí zdroj, zatím netuším. Ještě sem nezkoušel, jak se bude tiskárna chovat při tisku s ABS, kde jsou nároky na energii ještě větší.
1. Ano, je z toho hodně zmatený a tiskárna asi ještě více - pokud by Power Panic měl fungovat podle návodu, tak tiskárna by se měla hned uspat, což se neděje. Jak je to ošetřeno ve firmware, dokáže procesor zaznamenat ty malé nástupné hrany nebo je v tomto případě ignoruje a funkce Power Panic funguje tak napůl?
2. Pokud by se jednalo o krátkodobé výpadky (třeba před měsícem během delšího tisku v noci byl výpadek, ale jak dlouhý, netuším), tak by to šlo použít, ale ne na delší výpadek.
3. Pokud běží tiskárna z baterek UPSky, tak při zahájení vyhřívání tiskárna klekne a nastartuje se jako po stisku RESET tlačítka - do výchozí obrazovky, žádný tisk, žádné vyhřívání, jen případné dochlazování, pokud je tryska nad 50°C.
UPSku jsem si pořídil zejména pro pokrytí krátkodobých výpadků, které se u nás občas objeví. Tisky mám jak krátké, tak i delší (+24h), kde se to vyplatí. Pokud budu uvažovat o hard-core řešení, tak vezmu nějakou velkou autobaterku místo té integrované 7Ah baterky.
Téma opravdu zajímavé, jen by to asi chtělo nějak řešit, aby to šlo použít s UPSkami. Na firmě máme MK2S (teď už MK2.5S) a ta s UPSkou značky Riello neměla žádnej problém (MK2S/MK2.5S nemají Power Panic) a vydržely běžet docela dlouho (taky jsou tam větší baterky) než v té APC. A nudné to není, alespoň mě občas napadnou zajímavé věci, jak to zkusit řešit - třeba propojit Power Panic ne s napájecím zdrojem, ale s kontrolkami UPSky Přetížení a Vybitá baterie (co jsem při měření pochopil, tak v napájecím zdroji je asi obyčejný optočlen, který uzemňuje signál z desky elektroniky). Existuje nějaké schéma napájecího zdroje, konkrétně části ohledně funkce Power Panic, žebych zkusil zauvažovat nad úpravami pro použití s UPSkami?
Edit: Vidím, že jsem reagoval na již neexistující příspěvek. 🙁
RE: Provoz s UPS
To nevadí, a omlouvám se. Pokud se u vás vyskytují krátkodobé výpadky, tak to má určitě smysl
Je pak důležité si ohraničit, co nazveme krátkodobým výpadkem. Nazvěme to dobou, po kterou je UPSka schopna dodat dostatek výkonu pro tiskárnu.
Hledal jsem na anglickém fóru, našel jsem tam pouhé dva články ,ale nebylo v nich moc zajímavého až na to, že jsou používané pro krátkodobé výpadky.
Svůj článek jsem zrušil, po přečtení příspěvku od Miloše, který byl mnohem kratší a konstruktivnější.
Já jsem si onehdá "nasimuloval" dlouhodobý výpadek. Tiskl jsem něco už si nepamatuji co, a potřeboval jsem nutně odejít. Tak jsem tiskárnu vypnul spoléhaje na Power panic. Po návratu jsem ji zapnul, tiskárna si pípla, nahřála hlavu i podložku a začala k mému uspokojení tam kde skončila. Během pár chvil jsem ale zjistil, že to bylo k ničemu, protože se výtisk odlepil a navíc byl studený, takže nová vrstva se neměla téměř na co přilepit.
Shrnu co si myslím a každý si vybere co se mu bude pozdávat jako užitečné:
1. Asi není potřeba UPS dimenzovat na počáteční nahřívání, myslím, že u 99% případů je "tiskař" vždy přítomen při zahájení tisku, aby si ohlídal aspoň první vrstvu a pokud vypadne elektrika, než se první vrstva vytiskne ,tak využije "humánní" 😉 (myšleno human) logiku řešení problému.
2. Jak uvedl výše Miloš, UPS by měla ohlídat krátkodobé výpadky v řádu max pár minut v závislosti na tom, jak často a jak dlouhé jsou krátkodobé výpadky. Pokud by UPS měla ohlídat několik hodin, tak investice do robustné UPS s ohledem na četnost dlouhodobých výpadků elektřiny v našich civilizovaných podmínkách není příliš rentabilní. Pokud někde vyhoří trafostanice, tak to není na 2 hodiny
3. Nevím, zda je nějaká UPS schopna zaregistrovat , kdy a na jak dlouho vypadla elektrika. Tady vidím námět na tvořivost - registrační měřič výpadku napětí. Zkusil jsem zabrouzdat po netu. Fluke nabízí krásný přístroj za lidovku 28435 kaček (pozor včetně DPH) ,ale lze určitě najít i něco levnější. Možná zkusím na to použít jedno z mých Arduin (leží ladem už dost dlouho). Teoreticky by tohle mohla ohlídat i tiskárna, jen by musela mít v sobě kalendář a dost místa v paměti, kterou již myslím nemá na takovéhle legrácky, protože po ukončení kompilace hlásí, že z 253952 překlad spolkl již 223038 bytů dynamické paměti. To jen tak na okraj.
.
4. vybrat takovou UPS, která nevyvolá chaos v mysli Power panic ochrany tiskárny. Radši pořádné a spolehlivé napětí po kratší dobu, než dlouhé ale nepředvídatelné.
5. Nejsem si jist jestli bych propojoval dohromady tiskárnu s UPS. V případě kolapsu, pak bude mnohem složitější hledat pachatele kolapsu. (btw: tady lze nalézt stručné popis Power panicu https://github.com/prusa3d/MK3_Power_Panic )
even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect
RE: Provoz s UPS
Nutno říct, že mám MK2.5S, takže power panic pro mě je mimo téma. Nakonec jsem koupil výkonnější ale jednodušší UPS na 900VA. Napojil jsem ji přes USB na Synology NAS. Přes tuto UPS backupuju NAS, switch, router, tiskárnu a raspeberry s OctoPi. Rovněž ještě desktop počítač s monitorem. Samozřejmě to neutáhne dlouho všechno, ale to nepotřebuju. Pokud nastane výpadek, první uložím práci na PC a vypnu ho. Pak se rozhodnu, jestli má cenu čekat na brzké obnovení a pokud ne, zruším tisk a nechám na UPS doběhnout alespoň chladící ventilátory. NAS si řídí UPS automaticky, tzn. pokud dojde téměř k vybití baterie, ukončí se automaticky a vypne i UPS.
Tento setup mi vyhovuje. Počítal jsem, že kdybych měl všechno puštěné, nevymáčknu z toho víc jak 5 minut. Ale s postupným vypínáním nekritických systémů jsem schopný vydržet celkem dlouho.
Z hlediska 3D tiskánry mi stačí, když mi vydrží pár sekund (či malých desítek sekund) a hlavně, nerozbije se. Pokud budu tisknout velmi dlouhý tisk, velmi pravděpodobně u toho nebudu moct sedět. To ale znamená, že tiskárna bude prakticky jediná běžící zátěž. V tom případě nebudu mít šanci tisk zrušit nakonec dojde baterka a tiskárna lehne. Pak už je to ale opět výhodné, protože dlouhý tisk = hodně filamentu a jistou finanční ztrátu. Takže mi UPS dá pár minut šanci na obnovu napájení. No a hold když se chlapci od elektriky do té doby nepochlapí, tak se je to v ....
Prostě jsem udělal co šlo a když to nedopadne, tak jo to trocha plastu a možná pár hodin práce.
Miloš
RE: Provoz s UPS
@zoltan
Díky za odkaz na GIT, Power Panic vypadá primitivně, tak na něj zkusím někdy kouknout a zkusím poladit některé hodnoty.
Co jsem to narychlo prošel (rev.04), tak bych chtěl jen upozornit na tranzistory Q1 a Q2, které mají Gate-Source napětí maximálně 20V trvale
(až 40V pulzně <50us) a mezitím do nich leze až 24V.