Notifications
Clear all

Výměna filamentu / barvy při tisku  

  RSS
matej
(@matej-2)
Active Member
Výměna filamentu / barvy při tisku

Jde nějak nastavit, aby při výměně barvy filamentu tiskárna odmázla začátek někam bokem? I když tu špagetu odtrhnu než tryska najede zpátky do tisku tak ještě trochu vyleze. V tisku je pak pecka.

Hledal jsem i ve sliceru, ale nenašel jsem žádné nastavení tisku. Předpokládám, že by to šlo vyřešit přidáním sekvence "; intro line ... etc" za příkaz výměny filamentu M600 (ještě odzkouším ručním zásahem). v expertním nastavení sliceru v custom g-code není žádná "on filament changed" sekce.

Díky za odpověď

Posted : 10/09/2020 2:57 pm
Milos V.
(@milos-v)
Prominent Member
RE: Výměna filamentu / barvy při tisku

No, když ono když to odmázne někde bokem, tak při cestě z toho boku zpět k tisku ti to zase vyteče. Samozřejmě extruder se během tisku přesouvá a tohle malé vytékání řeší nastavení retrakcí. Ale při výměně filamentu jede přeci jen celkem z daleka a to už z toho nějaký cancourek vyleze. Záleží taky na teplotě a materiálu. Pokud ti to teče hodně moc, zkus snížit teplotu tisku. 

Osobně po výměně filamentu držím kleště na trysce, odkliknu v menu že výměna proběhla, počkám, až se rozjede a pak to odtrhnu. Krom toho tenhle kus vyteklého filamentu ti sice zůstane na kraji tisku, ale většinou jde poměrně dobře odstranit.

Custom gcode pro výměnu filamentu asi není, je tam možnost custom gcode pro výměnu nástroje (extrudéru). To je samozřejmě určeno primárně pro multimateriálový tisk pomocí MMU, ale dá se celkem hezky předělat i na využíti s tiskárnou bez MMU. Zkopíruješ si MMU profil, upravíš většinu tiskových nastavení zpět pro nastavení na běžné na  single tisku, vypneš zbytečnosti jako wipe tower a do gcodu pro výměnu nástroje dáš M600. Tímto můžeš vygenerovat gcode multimateriálový tisk, akorát budeš muset filament vyměnit stále ručně. Jednodušší věci takhle jdou celkem elegantně udělat. Někde na foru byl i návod, co v nastavení profilu všechno předělat.

Ale myslím si, že ani tohle ti nepomůže. Příkaz M600 skončí až bude tryska zpět nad původním tiskem, takže cokoliv tam dáš do kódu potom, už bude asi pozdě.

Posted : 10/09/2020 7:41 pm
Zoltan
(@zoltan)
Moderator
RE: Výměna filamentu / barvy při tisku

Pokud jsi zdatný tiskař, tak najít místo těsně po výměně filamentu, udělat retrakci a pak po návratu do místa přerušení tam malinko filamentu natlačit. Pokud se správně netrefíš, pak může nastat opačná situace, že ti ten filament bude chybět. 😉

Anebo dát na github požadavek na enhancement, aby po výměně filamentu si šla tiskárna ještě utřít trysku.

Update: btw po ukončení M600 se tě ještě tiskárna ptá, zda je filament ok - odstřihnout a rychle enter

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, FW 3.10.1 RC1, MMU2S, no closed box, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI FW 4.3.4, Prusa Connect Beta

Posted : 15/09/2020 11:59 am
V.S.
 V.S.
(@v-s)
Honorable Member
RE: Výměna filamentu / barvy při tisku

Nejjednodušší řešení je po výměně filamentu hned neodtrhávat vlákno, ale  potvrdit barvu, chytnout vlákno pinzetou a utrhnout ho těsně před najetím k objektu ... 

Posted : 15/09/2020 4:58 pm
Share: