Notifications
Clear all

[Solved] Špatná extruze filamentu  

  RSS
Brejvi
(@brejvi)
Active Member
Špatná extruze filamentu

Dobrý den, včera jsem chtěl vyzkoušet nový filament (AURAPOL PLA MARBLE). Zavedl jsem PLA do tiskárny a začal tisknout, bohužel jsem zapomněl změnit nastavení osy Z pro hladkou podložku (předtím jsem tiskl PETG na hrubé). Tryska se tedy zaryla do podložky, ale stihl jsem to včas zastavit, než došlo k zásadním škodám. Každopádně se mi ucpala tryska, filament se ubrousil v extruderu a zlomil se. Rozebral jsem dnes tedy extruder, vyčistil podávací kolečko a všechno kolem, provedl jsem několikrát COLD PULL, filament tedy může volně skrze trysku. Vyzkoušel jsem jiný filament, který mám od AURAPOlu a nemám žádný problém, jakmile ale zkusím znova PLA MARBLE filament prokluzuje v extruderu (brousí se) a extruze z trysky je malá. To mě vede k tomu, že je problém s tímto konkrétním filamentem, když ostatní mohu tisknout bez problému. Chci se tedy zeptat, než to budu znova zkoušet nechci to zbytečně zase celé čistit. Myslíte že bude stačit přidání pár stupňů nebo máte někdo podobné zkušenosti? Tisknu na 210 což je i minimální doporučená teplota. Děkuji

Posted : 26/06/2023 6:28 pm
vladimir.s11
(@vladimir-s11)
Estimable Member
RE:

Za tepla vydělej trysku, vezmi ji do kleští a nad plynem či jiným plamenem ji vypal. A za tepla ji dej zpět. Když to nepomůže tak nahřej hotend a shora zasuň asi 10 cm filamentu a rychle jej protlač. Dole k protažení použij kleště. K tomu musíš uvolnit Bondtech kolečka. Tím vytlačíš zbytky starého filamentu, asi je zdeformovaný. Potom našroubuj trysku a měl bys mít vyčištěno.

Posted : 28/06/2023 4:17 pm
Brejvi liked
Brejvi
(@brejvi)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Špatná extruze filamentu

Dobrý den, 

dekuji za radu, každopádně tisknu teď PLA jiné barvy a nemám vůbec žádné problémy. Děje se mi to jen u toho konkrétního PLA, pravděpodobně to bude tím, že ve filamentu jsou takové malé částice jiné barvy, které jsou i na cívce cítit na dotek. Zasekavá se mi to v extruderu a ten se protáčí, jak se snaží zabrat. Pokud nebudu mít problém s ostatníma barvama nechám to být. Každopádně děkuji za pomoc. 

Posted : 28/06/2023 10:27 pm
Kalimero
(@kalimero)
Reputable Member
RE: Špatná extruze filamentu

Na filamenty s nečistotami (mramor, dřevo atd) je vhodnější tryska 0,6 mm.

Nejsem zaměstnancem Prusa Research.

Posted : 29/06/2023 8:33 pm
Share: