Notifications
Clear all

Drukowanie PET-G z pomocą kleju na płycie gładkiej  

  RSS
Marek
(@marek-7)
New Member
Drukowanie PET-G z pomocą kleju na płycie gładkiej

Cześć,

Mam problem z odklejaniem się wydruków na rogach. Posiadam Pruse mini+ i dwie płyty: gładka i teksturowana. Materiał z jakim mam problem to PET-G. Drukuję na płycie teksturowanej. Problem pojawia się tylko w momencie drukowania większych rzeczy. Próbowałem już kombinacji ze zwiększeniem temperatury stołu i druku oraz z obniżeniem pierwszej warstwy. Zastanawiam się, czy mogę do poprawy przyczepności zastosować klej C-Stick™ adhesive atomizer. Na stronie Prusa jest napisane coś takiego dla płyty teksturowanej: "Nigdy nie czyść płyty ze stali z teksturowanym PEI używając acetonu! Użycie acetonu spowoduje mikropęknięcia struktury PEI, co sprawi, że powierzchnia zdegeneruje się z czasem". Natomiast dla płyty gładkiej: "Można ją czyścić acetonem, jednak nie należy go nadużywać (1-2 razy w miesiącu)". Producent kleju podaje: "Preparat na bazie etalonu, zamiast acetonu".

W związku z tym, czy mogę bez obaw drukować z użyciem płyty gładkiej i kleju C-Stick™?

Wiem, że Prusa zaleca użycie zwykłego kleju do papieru. Jednak aktualnie mam na stanie dwa kleje C-Stick™ adhesive atomizer.

Posted : 17/12/2022 9:21 am
Karkovski
(@karkovski)
Member Moderator
RE: Drukowanie PET-G z pomocą kleju na płycie gładkiej

Na płycie gładkiej nie potrzebujesz niczego do zwiększenia przyczepności PETG. Wręcz przeciwnie - wydruk może przykleić się tak mocno, że uszkodzisz PEI. Jeśli jednak masz dobrze ustawioną pierwszą warstwę i poczekasz, aż płyta całkowicie wystygnie, to mniejsze wydruki z PETG będą odklejać się bez problemów. Jeśli nie chcesz ryzykować uszkodzenia PEI, to możesz posmarować stół cieniutką warstwą normalnego kleju w sztyfcie.

Jeśli chodzi o teksturowaną, to tu pobawiłbym się wysokością warstwy, aby wgnieść filament w stół trochę mocniej.

Jeśli chodzi o wpływ etanolu na płytę teksturowaną, to tu trzeba by zapytać jakiegoś chemika 😉 Albo supportu Prusy - może mają jakieś dane na ten temat.

 

Posted : 18/12/2022 12:16 pm
Marek liked
Marek
(@marek-7)
New Member
Topic starter answered:
RE: Drukowanie PET-G z pomocą kleju na płycie gładkiej

Próbowałem kleju na gładkiej płycie i wygląda na to, że działa. Zwiększył przyczepność i oderwanie nie uszkadza płyty. Aktualnie testuję klej. Dzięki!

Posted : 22/12/2022 10:46 am
Share: