MK2.5 dosluhuje. Kudy dál? [jakou novou tiskárnu pořídit?]
 
Notifications
Clear all

Jakou tiskárnu pořídit? Poll is created on Dec 07, 2023

  
  
  
  

MK2.5 dosluhuje. Kudy dál? [jakou novou tiskárnu pořídit?]  

  RSS
Zed42
(@zed42)
Member
MK2.5 dosluhuje. Kudy dál? [jakou novou tiskárnu pořídit?]

Moje skvělá MK2.5 morálně i fyzicky dosluhuje. Před třemi týdny se doslova rozpadlo ložisko idleru osy X. Jeho střed se odporoučel do věčných lovišť a zbytek se na osičce potácel jak vožralej námořník na rozbouřeným moři – ke cti MK2.5 je třeba říct, že pořád tiskla, byť ne tak kvalitně. Wow!

Nicméně, opravil jsem ho. Týden nato se vyskytla další porucha: teplota hotendu jsa nastavena na 240 skáče jak zdivočelá koza někde mezi 200 – 235, na 240 to nevyheveruje. A přidávají se další bolesti – prostě, je čas udělat krok vpřed. Ale kterým směrem?

Ještě před rokem jsem měl jasno – XL. I zálohu jsem složil. Ale teď už si tak jistý nejsem. A obracím se na komunitu s prosbou o názor.

Samozřejmě výběr tiskárny závisí na tom, co od ní člověk čeká a k čemu jí používá. Tak já na ní nejčastěji tisknu věci do domácnosti, co si sám ve Fusion360 nakreslím. Různé háčky, adaptéry a udělátka – neskutečně užitečná věc tahle 3D tiskárna. Pičifundiny pro děti jsou až na druhém místě.

Vysnil jsem si IDEX = abych jedním materiálem tisknul a druhým (vodourozpustným) dělal interfejsovou vrstvičku supportů. Každopádně chci tisknout z materiálů jako je PCblend, ASA, případně s karbonátovými aditivy a podobné technické materiály. Tedy to směřuje na uzavřenou komoru / enclosure.

Dostávám se k jádru pudla: trochu jsem zkoušel najít, co na to MK4 v Enclosure s MMU. Místo odpovědi jsem našel jen že aktuálně MMU3 trpí při spojení s MK4 poklesem spolehlivosti. A jestli (spíš teda snad až) se to vyřeší, bude si nové/opravené MMU rozumět s Enclosurem?

Anebo XL? To vypadá ještě lépe než libovolná IDEX tiskárna v cenovém dohledu XLka, protože ty hlavy mění a nehrká s nima po jedné ose současně. Ale nerozumím tomu, proč je design tak Enclosure unfriendly?

Ze zoufalství jsem se kouknul i za plot na alternativy. Qidi ani Creality v kvalitě nedostačují. Mají krom zajímavé ceny příliš mnoho „kostlivců ve skříni“. Touto cestou to nepůjde. A pak je tu „elephant in the room“ – Bambu X1E. Shodou okolností stojí (bude stát) stejně jako XL se dvěma extrudery. Jasně, neumí ty hlavy měnit, spotřeba materálu, čistící věž atd atd. Ale kvalita tisku je superiorní, multimateriál v ceně, kompaktní design, vyhřívaný enclosure atd.

A já tou cestou jít nechci. Nechci podporovat uzavřený systém, který mě nutí tisknout přes cloud (a tedy vše co tisknu „vidí“ i BambuLab) a firmu, která krade opensourcový vývoj a snaží se ho (s kosmetickýma úpravama) patentovat. Vivat Průša! Už jen za tohle (opensource) si zaslouží podporu.

Ale. Z venku to na mě působí tak, že Průša Research vrhnul síly do profi segmentu a ten hobby jen tak šolíchal, aby se udržel na vodou, leč konkurence mezitím uskočila. Nechci zažehnout nějakou flame war, já opravdu chci jen poradit, kudy dál. Rozhodnutí vstoupit do segmentu profi tiskáren je čistě záležitost Prusa Research a já se ho neodvážím nikterak hodnotit – nevidím pod pokličku a nakonec jen čas ukáže, nakolik bylo správné tříštit síly.

Faktem je, že nevím kudy kam. XL nejde a asi ani nepůjde nějak rozumně zakrytovat, resp. může to být hezký hobby projekt, ale já chci především tisknout. MK4 zatím s MMU v nedohlednu (?), není CoreXY (ale ok, tiskne i tak skvěle a vo to jde především) a hlavně jak si bude ve verzi s MMU rozumět s Enclosurem? Anebo nakrmit čínskýho tygra? To se mi nechce, na druhou stranu to vypadá že v LAN-only módu má vše co opravdu potřebuju a má to hned teď. Jen ty patenty a firemní kulturu jim vodpustit, to nevím, jestli dokážu.

Najdete pro mě nějaké světlo na konci tunelu?

Posted : 07/12/2023 12:59 am
Pavel Riedl
(@pavel-riedl)
Estimable Member
RE:

Byl jsem v podobné situaci a jsa spokojen s vytuněnou Mk3, kterou jsem poslal dál jednomu juniorovi, jsem zvolil Mk4. Převážilo ve mně vědomí, že se se servisem domluvím a díly nejsou žádný spešl, který za rok (asi) neseženu. Je fakt, že podpory při tisku moc neřeším a když už, tak si vystačím s těmi organickými a spíš se snažím upravit desing nebo šroubovat a lepit. Barvy tisknu jen 'po vrstvách'...

ALE!

Červík ve mně hlodá stále, jestli jsem přeci neměl koupit Bambuli, protože občas potřebuji něco většího z ASA nebo PC Blend a je opravdu složité, i když tiskárnu mám zavřenou v racku, stříkám 3D LAC a kolem je límec i obrys. Možná zkusím ještě aktivně vytápět, ale nevím nevím...

Ať už se rozhodnete jakkoliv, ať jste spokojený a bezproblémově tisknete. 👍

Prusa MK4, Rack aka Closed box, Fusion 360, PrusaSlicer, Windoows 11

Posted : 23/12/2023 8:21 pm
Zed42 liked
Share: