Hlasité vibrace osy X po instalaci nového extruderu (175)
 
Notifications
Clear all

Hlasité vibrace osy X po instalaci nového extruderu (175)  

Page 1 / 2
  RSS
Cipis
(@cipis)
Member
Hlasité vibrace osy X po instalaci nového extruderu (175)

Zdravím,

úspěšně jsem provedl upgrade na 1,75mm verzi. Vše proběhlo v pořádku, ale trápí mě velmi hlasité vibrace při pojezdu nového extruderu po ose X (s původním tento problém nebyl). Při posuvu rukou se zdá být chod bez problémů a i s odpojeným řemenem je posuv hladký bez hluku. Po dlouhém bádání a zkoušení jsem přišel na to, že hluk zmizí jen pokud je řemen relativně povolený (po této zkušenosti s úmorným testováním se chystám na instalaci napínáku). Vibrace se taky trochu zmírní, když při pohybu na ose X lehce zatlačím na motor extruderu nebo naopak zespodu na tiskový ventilátor.

Nenapadá někoho, jak se těch vibrací zbavit? Teď mám řemen nastavený tak, že to moc nevibruje, ale na můj vkus je povolený příliš (tisk je ok i u kruhových objektů).

Posted : 21/09/2015 1:54 pm
Josef Průša
(@josef-prusa)
Member Admin
Re: Hlasité vibrace osy X po instalaci nového extruderu (175)

Zkuste tisk na LCD zpomalit nebo zrychlit. Korkový motor se pak nebude otacet s rezonancni frekvenic remenu.

Founder and owner / Majitel a zakladatel
Posted : 21/09/2015 3:30 pm
Cipis
(@cipis)
Member
Topic starter answered:
Re: Hlasité vibrace osy X po instalaci nového extruderu (175)

Díky, bohužel to ale moc nepomáhá, jen při hodně velkém snížení rychlosti kolem 50%, zkusím to nějak vymyslet (nicméně "on-line" změna rychlosti přes LCD je cool). Přemýšlím, jestli zkusit vytisknout nový pojezd i díly extruderu. Levá a pravá strana v dolní části úplně nedoléhala, ale po přitažení k pojezdu se to k sobě domáčklo. Jestli to má smysl nevím, zřejmě drnčí ložiska od vibrací řemenu.

Myslíte, že má smysl zkoušet třeba výměnu tyčí za kalené?

Dál bych rád namontoval toto http://www.ultibots.com/nema-17-damper-astrosyn-my17rmdamp/ , v ČR se to asi sehnat nedá.

Posted : 25/09/2015 9:01 pm
Josef Průša
(@josef-prusa)
Member Admin
Re: Hlasité vibrace osy X po instalaci nového extruderu (175)

Kalené tyče nicemu nepomuzou.

Antivibracni podlozka pro nema 17 bude fungovat jen na ose X, u Y to nepovoli zpusob jakym je motor namontovany.

Zkusil bych projit jestli je vse dostatecne utazene. A podlozit tiskarnu nejakym materialem co tlumi vibrace. Treba prelozeny rucnik 💡

Founder and owner / Majitel a zakladatel
Posted : 28/09/2015 2:08 pm
petasto
(@petasto)
Trusted Member
Re: Hlasité vibrace osy X po instalaci nového extruderu (175)

Proti vibracím se mi osvědčilo postavit tiskárnu na podložku pod pračku. Je to asi 1,5 cm tlustá deska 60x60 cm z lisované gumové drti. Sehnal jsem v OBI.

Posted : 29/09/2015 11:08 am
Cipis
(@cipis)
Member
Topic starter answered:
Re: Hlasité vibrace osy X po instalaci nového extruderu (175)

tu podložku pod pračku už mám taky naplánovanou, i když ve zdejším OBI jsem jí nenašel, asi jsem se špatně díval

Zatím to mám podložené jinak a je pravda, že celkově je tiskárna pak tak o 50% méně hlučná, ale stejně oproti stavu s původním extruderem tam prostě něco nepříjemně rezonuje, leze mi to na nervy :). Není to až tak hrozné, ale prostě bych rád tiskárnu co nejvíce ztišil. Zítra zkusím podložit motor X vyrobenou korkovou podložkou, ale moc si od toho neslibuju, vibrace asi půjdou přes šrouby.

Posted : 29/09/2015 9:11 pm
Josef Průša
(@josef-prusa)
Member Admin
Re: Hlasité vibrace osy X po instalaci nového extruderu (175)

Je mozne ze jsem s updatovanym FW menul proud do motoru, s vetsim proudem muzou byt vibrace zpusobene posuvem silnejsi. Kdy jste kupoval upgradovanou tiskarnu puvodne?

Founder and owner / Majitel a zakladatel
Posted : 06/10/2015 11:53 am
Cipis
(@cipis)
Member
Topic starter answered:
Re: Hlasité vibrace osy X po instalaci nového extruderu (175)

původní tiskárna (stavebnice) je z 10. 8. 2015, upgrade pack jsem kupoval asi měsíc poté (při mém štěstí jsem asi o týden minul čas, kdy jste začali prodávat 1.75 verzi 🙂 )

Jinak co jsem tak hledal po internetu, tak je pravda, že často zmiňovali jako příčinu vibrací "nevhodný" proud do motorů.

Posted : 06/10/2015 12:50 pm
REZI-st
(@rezi-st)
Trusted Member
Re: Hlasité vibrace osy X po instalaci nového extruderu (175)

prosím, kde přesně můžeme zkontrolovat a případně změnit proud do motorů? Je možné že mám stejný problém a už jsem si zvyknul že je to trochu hlasitější 😀

Díky

David "REZI-st" Řezáč
Senior Environment Artist & 3D/2D freelancer & Prusa i3 MK2S
Autodesk 3ds Max & Softimage XSI & slicer Simplify3D 4.0.0

Posted : 06/10/2015 7:13 pm
Cipis
(@cipis)
Member
Topic starter answered:
Re: Hlasité vibrace osy X po instalaci nového extruderu (175)

Tak jsem se v jiném tématu dočetl, že se zřejmě dočkáme nového firmware s poladěným napětím do motorů pro menší vibrace. Už aby to bylo :).

Posted : 16/10/2015 11:03 pm
Josef Průša
(@josef-prusa)
Member Admin
Re: Hlasité vibrace osy X po instalaci nového extruderu (175)

Tak máme firmwary na test

staci dat vpravo dole Download ZIP a najit si spravny hex soubor.

1.75mm - https://github.com/prusa3d/Prusa-i3-Plus-1.75mm

3mm - https://github.com/prusa3d/Prusa-i3-Plus-3mm

Tesime se na feedback 🙂

Founder and owner / Majitel a zakladatel
Posted : 23/10/2015 5:31 pm
Cipis
(@cipis)
Member
Topic starter answered:
Re: Hlasité vibrace osy X po instalaci nového extruderu (175)

Už chvíli s novým FW tisknu. Vybral jsem schválně model s dlouhými pojezdy po osách X a Y.

Změna je obrovská, jsem nadšený. Tiskárna já krásně tichá, že bych u ní i usnul :-).

Doufejme, že se neobjeví nějaké problémy při tisku, ale každopádně díky moc za tento FW ❗ 💡

Posted : 23/10/2015 5:58 pm
Josef Průša
(@josef-prusa)
Member Admin
Re: Hlasité vibrace osy X po instalaci nového extruderu (175)

V tomhle je RAMBo super. Moznost zmenit proud do motoru ve FW je genialni.

Na driverech typu pololu se to nastavuje drobny potenciometerem, ktere se radi rozbiji 🙂

Ted jdu nachystat nove drivery. Kde bude 50um nastaveni a lepsi prvni vrstva.

Founder and owner / Majitel a zakladatel
Posted : 23/10/2015 6:06 pm
Cipis
(@cipis)
Member
Topic starter answered:
Re: Hlasité vibrace osy X po instalaci nového extruderu (175)

nevím, jestli to může mít souvislost (v popisu FW byla i změna otáček extruderového ventilátoru), ale při tisku na default nastavení 0.25 DRAFT je slyšet občas přeskočení ozubeného podávacího kolečka. Na tisku to není znát, ale nejsem si vědom, že by to dřív dělalo. Předtím jsem zkoušel tisk s vrstvami 0.1 a bylo to OK.

Posted : 23/10/2015 11:45 pm
Josef Průša
(@josef-prusa)
Member Admin
Re: Hlasité vibrace osy X po instalaci nového extruderu (175)

Srazil jsem mu trosku otacky, byla to nejhlucnejsi vec na tiskarne. Jaky material tisknete?

Budu si muset postavit tiskarnu, kde muzu merit potrebny tlak k extruzi 💡 Dokonce to neni ani tak tezke, staci pristrojovy zesilovac a loadcell.

Founder and owner / Majitel a zakladatel
Posted : 23/10/2015 11:53 pm
Cipis
(@cipis)
Member
Topic starter answered:
Re: Hlasité vibrace osy X po instalaci nového extruderu (175)

tisknu PLA (modré). Ve změnách koukám, že se to měnilo z 255 na 190.

Jinak k ventilátoru, na staré 3mm verzi jsem vyměnil ten 25mm ventilátor za nějaký Sunon s MagLev ložisky z GM a byl o hodně méně hlučný (pravda stál kolem 150Kč).

Posted : 24/10/2015 12:00 am
Josef Průša
(@josef-prusa)
Member Admin
Re: Hlasité vibrace osy X po instalaci nového extruderu (175)

Sunon bohužel nedodává napřímo a nikdo z distributorů v EU není schopný poskytnou dostatečné množství, trochu jsme vyrostly 🙂 Používáme větráčky přímo od E3D. Zkusim nekdy poladit zebra v tele extruderu, je mozne, ze ten jemny sum zpusobuje pres ne proudici vzduch 💡

Founder and owner / Majitel a zakladatel
Posted : 24/10/2015 12:08 am
Cipis
(@cipis)
Member
Topic starter answered:
Re: Hlasité vibrace osy X po instalaci nového extruderu (175)

Ona i ta cena Sunonu není moc hezká. Ty E3D větráky mají kuličková ložiska, což sice asi zaručuje dlouhou životnost, ale taky velkou hlučnost. Hluk od ventilátoru mi zas tak nevadí, není tak průbojný, ale je fakt, že rozdíl po snížení otáček je dost znát.

Může to přeskakování u PLA být těmi sníženými otáčkami? Přeskočí to jen jednou za čas.

Posted : 24/10/2015 12:21 am
REZI-st
(@rezi-st)
Trusted Member
Re: Hlasité vibrace osy X po instalaci nového extruderu (175)

potvrzuji motory jsou nyní krásně tiché. Tisknu delší tisk tak rovnou otestuji jestli se vše dobře vytiskne. Zatím dobrá práce ❗

David "REZI-st" Řezáč
Senior Environment Artist & 3D/2D freelancer & Prusa i3 MK2S
Autodesk 3ds Max & Softimage XSI & slicer Simplify3D 4.0.0

Posted : 24/10/2015 8:59 am
REZI-st
(@rezi-st)
Trusted Member
Re: Hlasité vibrace osy X po instalaci nového extruderu (175)

asi to není dobré, 2x se mi stalo zhruba ve 40% tisku že se mi posunula/přeskočila asi osa Y a začalo se tisknout o trochu vedle. Prvně jsem myslel že se posunulo sklo, ale podruhé už jsme si na to dal pozor a sklo se neposunulo. Vracím starý FW a uvidím jestli to udělá znovu.

David "REZI-st" Řezáč
Senior Environment Artist & 3D/2D freelancer & Prusa i3 MK2S
Autodesk 3ds Max & Softimage XSI & slicer Simplify3D 4.0.0

Posted : 24/10/2015 1:13 pm
Page 1 / 2
Share: