Zasekávání Materiálu v extruderu
Dobrý den. Mám problém s tiskárnou a nevím už co dělat. používám jen PLA PRUSAMENT. a během tisku se ucpe tryska a pak tiskárna jede po trase ale materiál neprolézá. zkoušel jsem jiné teploty atd. pak jsme rozebral extruder vyměnil PTFE trubičku, a očistil celou trysku. a stejně po 2h se tryska ucpala. zachraňuji tisk tak že hned jak slyším cvaknutí běžím k tomu vysunu a zasunu materiál a zas to běží ale někdy to jde i bez zvuku. a pak třeba 21h tisk je v pr...
pokud někdo poradí budu rád.
Děkuji Kábrt
RE: Zasekávání Materiálu v extruderu
Nemáte tiskárnu zavřenou v nějakém boxu? Zmiňuji to proto, že při tisku PLA se právě díky uzavřenému boxu zvýšila okolní teplota a struna "změkla" natolik, že se v extruderu deformovala a kolečka nepodávaly do trysky.
RE: Zasekávání Materiálu v extruderu
@jarisomet
ne box nemám.
RE: Zasekávání Materiálu v extruderu
Mně to bohužel dělá taky, už roky. Rovněž jsem zkusil úplně všechno. Sice se to po aplikování asi 20 rad hodně zlepšilo, ale přesto jsem se toho nezbavil úplně. Nejvíc je to znát na filamentech s výrazným pigmentem, například bílém, nebo kde jsou nějaké příměsi. Prostě se to přiucpe během tisku. Důkladné vyčištění sice pomůže, jenže jenom na chvíli. Za pár hodin je to zpět. Většinou se jedná o PLA. Nejhorší jsou Průša Galaxy Black and Plasty Mladeč béžová. Tam to řeším stejně jako ty, jsem poblíž, a jakmile slyším první cvaknutí, vysunu, zasunu a mám na cca půl hodinky zase volno. Ještě to záleží na tom, co tiskneš. Výrazně horší to je u tisků s hodně retrakcemi. Je to otrava, z těchto filamentů nemůžu tisknout přes noc nebo když nejsem doma. PETG a ASA mi to nedělá snad nikdy.
Nechci být pesimista, ale už nevěřím tomu, že se to kdy zlepší, jelikož krom výměny celé tiskárny už jsem zkusil vše. Nutno podotknout, že na původní MK2 to nedělalo, začalo to výhradně po tom, co jsem upgradoval na nový typ extrudéru, co se nyní používá u MK3S nebo MK2.2S.
Jediné, co ještě řeším je takový malý "prstenec" kolem filamentu, který tam je pěkně vymodelovaný když udělám cold pull. Vypadá to, jako by filament někde mezi tryskou a heatbreakem natekl do malé škvírky. Jenže poskládat hotend zpět a pečlivě dotáhnout a dotlačit PTFE jsem zkoušel několikrát, prstenec je tam pořád. A když jsem koukal na Průšův návod na čištění pomocí cold pull, tak ho tam měl taky a nijak to nekomentoval jako špatný stav. Počítám, že když je to v návodu jako ukázka jak to má vypadat, asi to nebude zásadní chyba.
RE: Zasekávání Materiálu v extruderu
Abych byl konkrétní, tady je návod na cold pull a úplně dole je růžový filament jako ukázka úspěšného vyčištění, ten prstenec je tam zhruba ve třetině pěkně vidět. Takhle nějak mě to vyleze.
https://help.prusa3d.com/article/lnbcnhg76k-cold-pull
RE: Zasekávání Materiálu v extruderu
@milo-v
no právě tisknu z bíle Lebku která je o trošku větší jak normální hlava jako stojánek na helmy. jednou se mě povedlo to odstranit a za cca 3 měsíce se to vrátilo
RE: Zasekávání Materiálu v extruderu
@milo-v
jo tak to jsem dělal a myslím že prstenec tam nebyl. já pak budu muset zas extruder rozebrat večer se mě už nechtělo protože se mě přetrh materiál a tiskárna ho nedokáže vytlačit ven. 😀
RE: Zasekávání Materiálu v extruderu
No vždycky po výměně trysky za úplně novou to chvíli jede celkem dobře. Ale že bych musel každý měsíc měnit trysku... Přitom té trysce prakticky nic není, cold pully lezou ven dobře, čistý, správný průměr.
RE: Zasekávání Materiálu v extruderu
Tak přeju hodně zdaru, kdyby se ti podařilo vyřešit, tak dej vědět. Zrovna jsem vysunul a zasunul filament, takže mám půl hodky. Už musím na záchod 😉
RE: Zasekávání Materiálu v extruderu
@milo-v
Díky tak snad i tobě se to povede. 😀 právě já mohu tisknout jen o víkendech protože mám školu a tam zůstávám až dovečera protože ještě pak učím tam já.
RE: Zasekávání Materiálu v extruderu
Tohle tady řeší spousta lidí, na druhou stranu normální to úplně není, protože pár desítek/stovek lidí s tímhle problémem proti 150000 tiskárnám v oběhu, počítám, že být to konstrukční vada u každého kusu, vypadalo by to tady úplně jinak. Bohužel pro nás.
RE: Zasekávání Materiálu v extruderu
Zdar Miloši,
kolik Prusa galaxy black si uz spotreboval? Ja jsem sice teprve na konci jedne, dokonce vyrazene jako mimo tolerantni, ale zatim mne nevysplouchla. Ale klidne to muze byt filamentem, kde jsou treba moc velke kousicky primesi.
Jak dlouhy tisk te vysplouchl?
Treba to muze byt u dlouhych tisku ,kdy se mozna treba prehreje motor extruderu a ohreje ozubena kolecka prilis. No myslim, ze retrakce tomu take nedelaji vubec dobre. Jsem si udelal malinky senzor pohybu filamentu a ten hezky ukazuje jak se odviji spulka a pri retrakcich roztomile poskakuje, takze az z toho je videt jak moc retrakci je v modelu. Idealni by bylo mit senzor pohybu filamentu s alarmem, kdyby se nahodou prestal pohybovat - snimac uz mi dorazil ,jeste najit cas a energii dodelat elektroniku.
Je pravda, ze radeji tisknu z PETG a ted jsem vyzkousel i ASA.
even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect
RE: Zasekávání Materiálu v extruderu
Co takhle pritlak idlera? Otazka je , zda ucpani je prvotni příčina , anebo příliš změklý filament v miste ozubenych kol extruderu. Co takhle snizit delku retrakci? Mozna bude model chlupatejsi ale uplny. Retrakce vlastne vcucavaji zpet roztaveny filament a cim je retrakce delsi, tim vic tekuteho se dostane zpet dovnitr. Nemluve, ze teplota tani PLA je nizka a horka kolecka motorku extruderu mohou take udelat sve, mam poci, ze jsem nekde cetl, ze to nekteri uzivatele resili pridavnym chlazenim motoru extruderu.
even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect
RE: Zasekávání Materiálu v extruderu
Idealni by byl mozna heatbraker rotoru extruderu 😀 nova MINI by tohle uz mohla mit v pohode, protože extruder je hodne daleko od hotendu a tiskove trysky.
even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect
RE: Zasekávání Materiálu v extruderu
Co mám zkušenost. PLA je hodně citlivé na teplotu chladiče extruderu. Jak je prostředí kolem tiskárny víc než 30 st. tak se to začne ucpávat. Co s tím dělám. Pro popis postupu upozornění - mám MMU.
Původně když se nepovedlo čištění různými postupy tak jsem rozebral a složil extruder. Nezapomenout na teplovodivou pastu mezi heatbreakem a chladičem! Při skládání dát pozor aby PTFE hadička v chladiči extruderu byla zatlačena co nejvíc dolů a zajištěna pojistným kroužkem. Dbát na to aby tryska nebyla zašroubována až na doraz a při tom byla pevně došroubována až na heatbreak. Reguluje se zašroubováním heatbreaku do chladiče extruderu. Seřídit přítlak koleček Bondy. Dělám to tak, že šroubek regulace přítlaku lehce vyleze za matku. Je třeba taky dát pozor na to aby k posunu filamentu nebylo zapotřebí příliš velké síly způsobené odporem v dráze vedení filamentu. Když je vše v pořádku tak k zaseknutí mě dojde jen výjimečně, jednou na více než 10 kg filamentu. Trysku neměním. Mám ji už přes rok.
Teď, když se to výjimečně stane tak odšroubuji za tepla trysku, odšroubuji PTFE na vstupu do extruderu a nahřeji extruder nad 220 st a povolím přítlak na kolečkách. Pak vezmu kus filamentu a silou jej protlačím tak, až proleze skrz. Když to nejde a nejde tak vezmu vrták cca 1,2 mm a zespoda jeho otáčením vytáhnu co nejvíc změklého filamentu. POZOR, je to trochu prasácká metoda! A opakuji ruční protlačení. Většinou se z počátku objeví šušně které byly někde v dráze filamentu a asi jsou příčinou ucpání. Pak obnovím přítlak Bondy a s použitím funkce posunout osu - extruder protlačím kus filamentu pořád bez trysky. Nakonec filament ručně vytáhnu zpět. Namontuji zpět hadičku PTFE na vstupu, namontuji trysku a za tepla ji utáhnu. Nakonec funkcí posun osy - extruder proženu extruderem další kus filamentu nakonec funkcí vyjmout filament ho vytáhnu. A je hotovo. Operace tak na cca 30 min.
Na závěr nejlepší je zbytečně neexperimentovat. Lepší je napřed sbírat zkušenosti i za cenu zlosti a nadávání než se pokoušet hledat vlastní řešení mimo manuál a doporučené postupy.
RE: Zasekávání Materiálu v extruderu
Galaxy Black mam asi druhou cívku, je moc hezkej. I tisky z něho jsou dobrý. Když teda zrovna nepřijdu a nemám tam průsvitnou linku (většinou se mi necupe trvale, jen třeba na jednu dvě vrstvy a pak zase jede. Jenže tisk je v ... To je na tom to nejdivnější. Většinou každý řeší ucpaný extruder a doluje z toho filament zpříčený až do PTFE trubičky. Jenže po tomhle záseku normálně vyndám filament, dám ho tam znovu a jede to. Žádný problém, tryska čistá.
Pozoroval jsem ale jedno divné chování. Když jsem dělal cold pull a měl otevřený idler a vypnuté motory, tak někdy mi šlo hůř protáhnout filament skrz. Tryska byla nahřátá na 230 stupnů, lehkým tlačením jsem filament tlačil zkrz a klidně i velkou rychlostí. Pak jsem ho nechal třeba 10 sekund být. Potom jsem znova lehce zatlačil, ale nic nevylézalo. Povystrčil jsem ho cca 1cm ven a zatlačil zpět a zase protékal úplně bez většího tlaku. Skoro to opravdu vypadá, jako by se v tu chvíli tavil výš než je zdrávo. Jenže co s tím. Trysku nemám dole nadoraz, mám tam slušnou mezeru k heatblocku, ventilátor noctua jede dobře. Heatbreak je vyměnenej za original E3D, pasta tam je. Tryska je průchozí, filament vychází pěkně rovně, první vrstva v pořádku ale za chvíli zase cvakačka.
Velikost tisknutého objektu na to vliv nemá, i když na začátku se to většinou nestává, až později. Když je víc retrakcí. Ale jestli tisknu 5 cm objekt nebo 20cm objekt, to je jedno. Jak jsem říkal, bílé nebo filamenty s příměsí čehokoliv, prakticky pouze PLA.
Teplota tisku, rychlost tisku ani přítlak idleru na to nemá žádný vliv. Nebo minimálně jsem nevypozoroval žadné zásadně lepší chování při jakýmkoliv nastavení.
Ještě zkusím sehnat laserový teploměr a proměřit teplotu trysky / heatblocku. Přijde mě, že poměrně dost filament samovolně vytéká, více než by bylo zdrávo. Možná, že to moc hřeje a že se třeba taví kvůli tomu víc nahoře.
RE: Zasekávání Materiálu v extruderu
To vypadá na přehřívání chladiče. Rozdělával jsi celý extruder včetně demontování heatbreaku z chladiče? Jestli ano dal jsi do toho při zpětné montáži termopastu? Podívám se a večer pošlu odkaz na montáž přímo od od E3D, nebo si to můžeš u nich na webu najít hned teď.
RE: Zasekávání Materiálu v extruderu
Jojo, několikrát. Naposled jsem přímo zkoušel vyměnit heatbreak a dokonce to na měsíc dva pomohlo. Ale potom zase ta samá písnička.
To podávání před bondtech to prostě dělá od začátku. Už když se tiskne ta první stabilizační linka si to někdo procvakne, jak se snaží vtlačit větší množství filamentu poměrně těsně nad deskou tak to prostě neprotlačí. Klasické ladící kolečko s rozmontováním extrudéru, posíláním fotek na support, jestli mám dobré mezery mezi tryskou a heatblockem a správně došroubovaný heatbreak jsem si před rokem prošel. Heater i termistor jsem měnil, PTFE jsem měnil. I když jsem ten extrudér rozdělával několikrát, stav se prakticky neměnil. Prostě od doby, kdy jsem na to narval bondtech to reším každou chvíli.
RE: Zasekávání Materiálu v extruderu
Návod na montáž extruderu
https://e3d-online.dozuki.com/Guide/V6+Assembly/6
Odstraňování problémů
https://e3d-online.dozuki.com/Wiki/V6_Troubleshooting