Vylepšení spotřeby filamentu
Kdo zvás by neuvítal nekonečný přísun filamentu do extrudéru aby nemusel u tiskárny čekat až dojde ?!
Měl bych tu nápad - něco jako MMU ale o dost jednodušší.
Principiálně se z jedné cívky (např A) tiskne dokud nedojde filament - pak se přepne podávání na tu druhou (B) kde zustane dokud opět nedojde filament a pak se zase přepne zpět na A kde je již nachystána a zavedena nová cívka ... a tak se střídají a střídají a...
Co ? Kdo do toho půjde ?
P.S. Poslední návrh senzoru filamentu se setkal s úspěchem - co tohle ?
RE: Vylepšení spotřeby filamentu
Musíš vyrobit mechanicky podavač s filament selektorem, to pak asi mmu vyjde jednodušší a v konecnem dusledku mozna i levnější, pokud to nebude komerčně prodávat. Pri tisku jednou barvou skoro pokazde odhadneš, zda ti to na ten tisk ještě vystačí. Spis asi váha- vis kolik váží špulka, a z váhy filamentu muzes spočítat kolik ti zbývá metru a slicer ti take da spotřebu v metrech.
even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect
RE: Vylepšení spotřeby filamentu
@zoltan
Děkuji za oponenturu.
Zapoměl jsem na důležitý detail - po dojetí filamentu pod hranu snímače se musí ten zbytek vyjmout, tam to naraží. Snímač by se musel přemístit tak aby snímal filament ještě u cívky - nebo tam vytvořit mechanický snímač.
Až bude čas nastuduji si funkci MMU
Btw Představ si - Tiskneš přes noc v práci. Víš sice že ti filament dojde ve 2 ráno. Sice dobrá informace ale kdo vyleze z postele ? ... Proto ten "nápad".
Svět pohání lidská lenost 🙂 !!!
RE: Vylepšení spotřeby filamentu
Moc jsem se tím zabýval a hledal kdo by do toho šel se mnou. Mám to více méně promyšlené, ale neumím to Bez MMU2 to nejde. Nebo jít cestou svaření filamentu bez zásahu obsluhy a to je Mosaic Palette 2S.
S MMU2 jsem tak měnil moc cívek.
Dál je tam další háček a to je háček na konci filamentu kterým je zaháknut do špulky. Ten musíš předem ustřihnout, jinak se dostane do MMU2 a ta se zasekne. A to buď ručně, jde to jenom když jsou na špulce cca 2 poslední dvě řady. Nebo je třeba zkonstruovat čidlo končícího filamentu a samočinné ustřihnutí konce. Mám to více méně promyšlené, ale neumím to nakreslit a dostat do STL.
RE: Vylepšení spotřeby filamentu
@vladimir-s11
Výborně, děkuji též za oponenturu!
Řešení pomocí MM2 má tu výhodu že jej využiješ i jinak. To zní jako dobrý argument.
To svařování filamentu mi příjde v tento moment jako složitý proces s mnoha riziky.
Na ten háček jsem zapoměl - děkuji. Dělají to tak všichni. Takže ho buď využijeme nebo uděláme "narovnávák":-)
Pokud to máš promyšlené tak by stačil výkres 2D s kotami. To znamená jistou kontrukčně - projekční zručnost. Přepracovat výkres ze 2D do 3D je jen o trpělivosti a export do stl je pár kliknutí.